Sivil savunma teşkilatının görevleri nelerdir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. sivil savunma teşkilatının görevleri nedir

  Sivil Savunma Teskilatının görevleri genel olarak sunlardir:

  a.Savas zamaninda halkin can ve mal güvenliginin saglanmasi,
  b. Dogal afetlerde can ve mal kurtarma,
  c. Büyük yanginlarda can ve mal kaybini azaltma,
  d. Savasta ve dogal afetlerde toplum yasamini büyük ölçüde etkileyecek, ordunun savas gücünü azaltacak nitelikteki önemli resmi ve özel isletme ve tesislerin (fabrika, trafo merkezi, su tesisleri vb.) korunmasi, islerlik devaminin saglanmasi, gerekli oldugu durumlarda onarimlarinin hemen yapilmasi,
  e. Savas zamaninda her türlü savunma gayretlerinin, sivil halk tarafindan en üst derecede desteklenmesinin saglanmasi,
  f. Savasta cephe gerisindeki halkin moralinin kuvvetlendirilmesi,
  g. Bütün bu islerin silahsiz olarak bilinçli bir sekilde yapilmasidir.
  Sivil Savunma Teskilat Baskanligi, Sivil Savunma ana görevlerini basarmak için asagidaki görevleri yerine getirir:
  a. Sivil Savunma teskillerinin yurt düzeyinde kurulmasini ve Sivil Savunma hizmetlerinde görevlendirilen personelin egitilmesini saglamak.
  b. Savas, tabii afet, büyük yangin ve denizden gelebilecek felaketlerde halkin can ve mal kaybini en aza indirmek maksadiyla arama-kurtarma faaliyetlerine katilmak, bunlarin disinda can ve mal kaybina neden olabilecek durumlarda, yasalarca müdahalede öncelikle sorumlu kuruluslarin yetersiz kalmalari ve talep etmeleri halinde arama-kurtarma faaliyetlerine katilmak.
  c. Bakanlar Kurulunca görev verilmesi halinde yurt disinda meydana gelen büyük afetlerde arama-kurtarma faaliyetlerine katilmak.
  d. Düsman saldirilari ve büyük orman yanginlarinda halkin can ve mal güvenligini korumak amaciyla tehlikeli bölgelerdeki halkin, daha güvenli bölgelere tahliyesini planlayip gerektiginde uygulamak ve tahliye edilen halkin yasaminin devam etmesi için KKTC organlari ile isbirligi yapmak suretiyle gerekli tedbirleri almak.
  e. Her türlü muhabere hizmeti ile haber alma ve ikaz sistemlerini planlayip, tesis etmek, sivil savunma tedbir ve faaliyetlerinin halka duyurulmasini saglamak.
  f. Sığınak Yasasi kapsaminda, sığınak ihtiyacını Sığınak Komisyonuna bildirmek, mevcut genel ve özel sığınakların periyodik aralıklarla bakım, onarım ve kullanımı ile ilgili kontrollerini yapmak.