Sıvıların Basıncı İletme Özelliği Hayatımıza Hangi Kolaylıkları Sağlar Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 5 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Sıvıların Basıncı İletme Özelliği Hayatımıza Hangi Kolaylıkları Sağlar

  Sıvılara ve gazlara uygulanan basıncı iletme güçleri sayesinde günlük hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Sahip olunan özelliklerden dolayı teknoloji alanında her yerde kullanılabiliyor. Sıvı basıncı teknoloji içersinde daha yoğun şekilde kullanılabilmektedir. Örneğin otomobillerde fren sistemi sıvıların basıncından yararlanarak arabaların durması sağlanmaktadır.

  Soğuk hava deposu ve araçlarda kullanılabilir. Yük taşıma araçlarındaki pistonlar dahi sıvılar kullanılarak basıncın etkisi ile görevlerini yapar. Sıvılara basınç iletilmesi durumunda makinelerin çalışmaları sağlanıyor. Az ve çok basınç uygulanarak makineler zorlu işleri yerine getirirler. Sıvıların basınç iletme özelliği sayesinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

  Gazların basınç iletme özelliği sıvılara göre yaygın değildir. Örneğin arabaların lastiklerini şişirmek için kullanılan gazların basıncıdır. Gazlara uygulanan basınç sayesinde tekerlik şişer.

  Pascal Yasası

  Pascal prensibi :Kapalı bir kaptaki sıvının herhangi bir noktasına uygulanan basınç kabın sekli nasıl olursa olsun, kabın iç yüzeylerinin her noktasına sıvı tarafından aynı büyüklükte iletilir. Pascal prensibinden yararlanılarak, bileşik kapların ve su cenderelerinin çalışma ilkeleri açıklanabilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Mayıs 2015