Sizce insanların daha az çöp üretmesi nasıl sağlanabilir?

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Lavinia tarafından 28 Ekim 2015 başlatılmıştır.


  1. insanların daha az çöp üretmesi nasıl sağlanır

    Çöpe atılan her türlü eşya veya malzeme tekrar kullanılır hale getirilmektedir. Çöplerin tekrar kullanılır hale gelmesi için ve çöplerin daha fazla artmasını engellemek için artıkları ayıran farklı çöp konteynerlerına atarak sağlayabiliriz. Örneğin kağıt tekrar dönüştürülen bir malzeme hem çöp olmaktan hem de daha dazla ağaç kesilmesini engellemek aslında hepimizin elimizde. Cam, tıbbı ilaçlar, radyoaktif ürünleri de çöp olmaktan kurtarabilir, geri dönüşümüne katkı sağlayarak çöplerin artması konusunda destek verebiliriz.

    Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır.

    Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Örneğin, yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

    Atık malzemelerin hammadde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından da önemlidir. Kullanılmış kağıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Örneğin bir ton atık kağıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.