Şizofren Nedir Kısaca Belirtileri Nelerdir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Lavinia tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Şizofreni belirtileri nelerdir

  Şizofreni psikiyatrik bir hastalıktır. Bir beyin hastalığı olan şizofreninin ortaya çıkmasında ve nasıl bir gidiş göstereceğinde çevresel, psikolojik ve sosyal etkenler de etkilidir. Şizofreni genellikle 18-25 gibi genç bir yaş aralığında başlar. Kan bağı olan akrabaları arasında şizofreni hastaları bulunanlarda, şizofreni görülme sıklığı genel toplumdan daha yüksektir.

  Bleuler şizofreni olarak adlandırdığı hastalığın temel belirtilerini dört ana grupta toplamıştır. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

  1. Çağrışım (association) bozukluğu (bağlantısı olmayan konudan konuya atlama),
  2. Otizm (autism) (içe kapanma, insan ilişkilerinde kısıtlılık),
  3. Ambivalans (ambivalance) (çelişkili, tutarsız düşünce ve davranışlar),
  4. Duygulanım (affect) bozukluğu (keyif alma ve duygu kontrolünde sorunlar)

  Şizofreninin alevlenme ve yatışma dönemlerinde farklı belirtilir görülür. Hastalığın alevlenme döneminde düşünce ve algılama bozuklukları ön plandadır. Mesela kişi çevresindekilerin kendisine düşman olduğuna, izlendiğine, herkesin kendi hakkında konuştuğuna ya da çevresinde tam anlayamadığı bir şeylerin döndüğüne kendini inandırabilir.
  Şizofrenide sıklıkla ortaya çıkan belirtiler arasında halüsinasyon ve yanılsama (illüzyon) sayılabilir.
  Halüsinasyon, sanrı, sürekli ağlama ya da gülme, evham, kendini tanıyamamak, heyecan, sıkıntı, kuşku, güvensizlik, düşmanca düşünceler, her şeyi üstüne alınma, sese ve renklere aşırı duyarlılık, aşırı derecede konuşma, kafiyeli konuşma ve anlatma isteği, anlatımda kopukluk gibi belirtileri vardır. Bunlar pozitif belirtilerdir ve normalin üstünde aşırı semptomlardır.
  Ayrıca hastalığın Güçsüzlük, spontane olamama, insanlardan kaçma, konuşmada bozukluk, duygulanımda eksiklik, yaşamdan zevk alamama, uğraştığı işe kayıtsızlık, dış görünüşü önemsememe, bakımsızlık, kendini bulunduğu ortamdan ya da insanlardan yalıtılmışlık hissi gibi belirtileri de vardır. Bunlar negatif belirtilerdir ve örneklerdeki gibi normal işlevlerde azalma ile giden semptomlardır.