Sofrada çatal bıçak nasıl kullanılır

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Sofra adabı çatal bıçak kullanımı

  - Bıçak kullanırken çatal sol bıçak sağ elle tutularak kesme işi yapılır.

  - Masada çatal sola kaşık ve bıçak sağa yerleştirilir. Bıçak kaşık ile tabak arasına konur. Bıçak sağ elle tutulur ve işaret parmağı bıçağın keskin olmayan tarafına dayatılıp kesme işi yapılır. Bıçağı kullandıktan sonra masaya bırakmamalı tabağın üst yarısına size doğru yanlamasına ve keskin tarafı içe gelecek şekilde koymalıdır.

  - Çatal ise kullanıldıktan sonra tabağın üzerine bıçağa paralel ve soluna çatalın sapı sağda ve ağzı yukarı doğru ya da bıçağı dik olarak konur.

  - Kaşık bıçak gibi kullanılır. Esasen kahvaltı hariç kaşık sofrada sadece yemeğin başlangıcında çorba için gereklidir. Görgülü bir ev sahibi özel yemeklerde veya aile arasındaki yemeklerde kaşığı bıçağın sağına yerleştirir.

  - Yukarıdakilerden başka masa düzeninde salata veya tatlı için çatal balık çatalı tatlı kaşığı buzlu içecek kaşığı çorba ve çay kaşığı kullanılabilir.

  - Salata ve çere çatalı normal yemek çatalından kısa olup her iki işte de kullanılabilir. Salata yemekle beraber verilecekse çatal yemek tabağının sol yemek çatalının iç tarafına konur. Özel yemeklerde salata çatalı yemek çatalının dış tarafına konabilir.

  - Balık çatalı diğerlerine oranla daha kısa ve düz olup kaşığın sağ tarafına yerleştirilir.

  - Tatlı kaşığı tatlı tabağı içerisine konur. Fakat daha önceden de masadaki yerine konabilir.

  - Çorba kaşıkları çorba tabaklarının sağ tarafında olup diğerlerine oranla en uzun saplı olanıdır.

  - Büyük servis çatal ve kaşıkları servis masalarında servis edilecek yemek tabaklarında bulunur. Tabağınıza servisi kendiniz bunlarla yapmalısınız.

  - En resmi masalarda bile üçten fazla çatal ve gene üçten fazla bıçak bulundurulmaz. Ancak gerektikçe kullanılacağı yiyeceklerle beraber servis yapılır.

  - Özellikle öğle veya akşam yemeklerinde bütün konuklar için masaya önceden yerleştirilmiş bir servis tabağı bulunur. Bu tabak öteki tabaklara göre daha büyükçe olup sonradan servis edilen tabaklar bunun üzerine konurlar.

  - Salata tabakları daha çok düz ve yuvarlak olurlar. özel yemeklerde yemek salata ile aynı tabakta servis edilebilir.

  - Çorba tatlı ve meyve tabakları daima bir başka tabağın içinde servis edilir.

  - Sürahi bıçakların üst tarafına konur ve su bardakları konuklar yerlerini almadan doldurulur.

  - Şarap bardakları sürahinin sağına ve masanın kenarına yakın yerleştirilir.

  - Peçeteler resmi olmayan yemeklerde çatalların soluna resmi yemeklerde servis tabağının içine konur. Masaya oturunca ev sabiresi peçeteyi alır almaz siz de onu takip etmeli ve peçeteyi sağ üst köşesinden tutarak açıp dizlerinize yerleştirmelisiniz. Peçeteler kullanıldıktan sonra resmi yemeklerde tabağın sağına bırakılabilir. Özel yemeklerde kağıt peçete konmuşsa bunlar tabağın sağına bırakılır. Kağıt peçeteleri elinizde buruşturup topaç haline getirmek ayıptır. Resmi yemeklerde sofraya oturduktan sonra tabağa el sürmek veya hele garsonun işini kolaylaştırmak için ona uzatmak görgüsüzlüktür. Konuk hizmet etmez. Konuklara hizmet edilir ve esasen bu maksatla davet edilmişlerdir.

  - Yemekten sonra peçetelerin katlanması ev sahibinden bir davet daha istediğiniz anlamına geldiğinden uygun değildir. Yemek esnasında masadan kalkmak gerekirse peçete sandalye üzerine veya masanın size ait boş yerine bırakılabilir. Peçeteye ağzını etrafa göstermeden silmeli ve peçetenin yağlanan veya kirlenen kısımlarını diğer konuklardan gizlemeye çalışmalıdır.