Soğuk cep telefonunu etkilermi?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Soğuk hava cep telefonunu etkiler mi?

  Kış aylarında telefonunuzun soğuktan zarar görmemesi için bilmeniz gerekenler burada..Aşırı sıcak veya soğuk cihazları etkiler mi bakalım.

  ani ısı değişimi, nem ve şiddetli soğuk hava kış aylarında telefonları tehdit eden önemli faktörlerdir. Bu durumlar telefonun pilini etkilediği başka yönlerden de zarar verir. Dokunmatik ekran akıllı telefonlar bile soğuktan etkilenebiliyor.

  Akıllı telefona sahipseniz aşırı ısı değişimi ve düşük ısıya maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Çünkü ısı değişikliği telefonun pilini ve ekranını olumsuz etkiler.Ayrıca işlemcileri de soğuk havadan etkilenir.Nem artışı olursa telefonun bileşenlerine zarar verir ve bozulmasına neden olabilir. Dokunmatik ekranlı telefonlar ve navigasyon cihazları soğuk havalarda olumsuz etkilenir.Ama aşağıdaki önerileri dikkate alırsanız cep telefonunuz için endişe etmenize gerek kalmayacak.
  [​IMG]

  Akıllı telefonlar tasarlanırken, aşırı ısı değişimlerine karşı dayanıklılık testi yapılıyor. Bu testler sonucunda eğer cihaz soğuk havada çalışıp sorun çıkarmıyorsa , emin olunduktan sonra seri üretime geçiliyor.Ama telefon soğuk havada çalıştı diye o telefonun ömrünün kısalmadığı anlamına gelmez. Bilindiği gibi telefonların pil ömrü düşük ısılarda azalır. Soğuk havada telefonu araçta bıraksanız bile bir şey değişmiyor. Çünkü soğuk hava arabanın içini de aynı derecede etkiliyor.

  Aslında ısı değişimleri bütün elektronik cihazları kötü yönde etkiler. Soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama geçerken özellikle buğulanma olayı telefona zarar verebilir. Buğulanmadan başka, kar yağarken, yağmur altında telefonla konuşmak da telefonunuzu olumsuz etkiler.
  Kullandığınız cihaz her ne olursa olsun, hangi marka olursa olsun mutlaka buğulanmanın etkisinden korumanız gerekir. Çünkü cihazlarda buğulanmadan sonra çıkan problemler size pahalıya mal olabiliyor. Unutmamanız gereken diğer bir konu da hiç bir üretici firma bu tür ısı değişim arızalarını garanti kapsamına almaz.