Soğuk Savaş Döneminde Türkiye’de Sosyal ve Kültürel Hayat

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Suga tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici


  Soğuk Savaş Döneminde Türkiye’de Sosyal ve Kültürel Hayat
  Dış yardımlar ve krediler ülkede yaşam düzeyini yükseltmiş; refahın artması, tüketim artışı ve alışkanlıkların değişmesi, tarım politikaları kırsal kesimde yeni bir sınıfın yükselişini sağladı. Tarımda makineleşme, köyden kente göçü hızlandırdı. Hızlı kentleşme ile birlikte yeni sosyal-ekonomik sorunlar doğdu. Tüketim kültürü alt sınıflara yayıldı.

  Radyo ve plaklar sayesinde caz başta olmak üzere Rock ve Roll gibi yabancı müzik dinleme alışkanlıkları başladı.

  Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Neşet Ertaş, Muzaffer Sarısözen gibi çok sayıda sanatçı, müziğe önemli katkılarda bulundu.

  Tiyatro ve sinemada da Batı etkisiyle önemli gelişmeler sağlandı.

  Ülkenin içinde bulunduğu sosyal-ekonomik değişim ve gelişmeler bu dönemin edebi eserlerine de yansıdı. Roman ve hikâyelerde, ekonomik sıkıntılar, ideolojik savunular, yoksulluk, ezilmişlik, tarım-sanayi ilişkisi ve çelişkileri ile dilde özleşme ön plana çıktı.

  1940’da şiirde Garip akımı ve ardından bu akıma karşı İkinci Yeniler akımı ortaya çıktı. 1950’lerde Hisarcıklar Grubu ortaya çıktı.

  Toplumda siyasi yandaşlıklar ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan ideolojik yandaşlıklar çeşitli ayrışmalara temel oldu. Birçok aydın rahat çalışma ortamı bulamadı. Kültürel kalkınmayı hızla gerçekleştirme amacıyla başlatılan “Köy Enstitüleri” çalışması, siyasi kaygılar nedeniyle sürdürülemedi (1954).

  Salgın hastalıklarla mücadele ulusal bir dava olarak görüldü. Bütçeden sağlığa ayrılan payın artırılması, sağlık personeli sayısının artırılması ve sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması temel sağlık politikası oldu. Hızlı nüfus artışı ekonomiyi olumsuz bir şekilde etkilemeye başladı.