Sol ayağım kitabının konusu ve ana fikri

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Ceren tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Sol ayağım kitabının konusu ve ana fikri

  ol Ayağım (İngilizce: My Left Foot) beyin felci geçiren İrlandalı yazar ressam ve şair Christy Brown’un 1954’te kaleme aldığı otobiyografisidir.
  azar kitapta sol ayağıyla kalem tutmayı konuşamamanın verdiği acizlikleri ve annesiyle babasının yardımıyla tekrar hayata ümitlendirilmesini anlatmaktadır.
  CHRİSTY: Irlandalı beyin felçli doğmuş ve sadece sol ayağını kullana . Kitabın ana kahramanıdır.bilen biridir
  BAYAN BROWN: Christy’nin annesidir. Christy’e hayatı boyunca en iyi bakan kişidir.
  BAY BROWN: Christy’nin babasıdır. Duvar işleriyle uğraşmaktadır.
  MONA: Christy’nin kiz kardeşidir. Her zaman dışarıda dolaşır.
  TONY: Christy’nin ağabeyidir. Ailenin en yaramazıdır.
  PADDY: 23 çocuğun en büyüğüdür.
  KATRİANA DELAHUNT: Christy’e hep yardım eder. Çok güzeldir.
  DR. WARNANTS: Christy’i çocukluğundan beri takip eden doktordur ve onu iyileştirmeye çalışan kişidir.  Christy Brown Dublinli bir duvarcının oğludur. Christy beyin felçli doğar. Bayan Brown buna çok üzülür. Christy’e annesi okuma yazma öğretir. Christy bir tek sol ayağını kullanabilmektedir. Christy’nin Henry adında bir arabası vardır. Christy arabasıyla birlikte kardeşleriyle oynamaya gider. Bir gün bu araba kırılır. Christy çok üzülür ve daha da içine kapanır. Christy sol ayağı ile resim yapmaya başlar. Her zaman odasına kapanıp resim yapar. Bir gün bir doktor gelip Christy’e iyileşebilme ihtimali olabileceğini söyler. Bunun üzerine Christy ve annesi Londra‘ya gider. Doktor Collis onun iyileşebileceğini söyler ama sol ayağını kullanmamak şartıyla. İlk başta Christy yıkılır. Daha sonra sol ayağını uzun bir süre kullanmaz. Artık Christy kliniğe gitmeye başlar. Bayan Brown Christy‘e arka bahçeye kocasının yardımıyla bir küçük ev yapar. Christy bir gün dayanamaz vesol ayağıyla kitap yazmaya karar verir. Bu kitabı Doktor Collis bir konserde okur ve çok beğenilir. Christy ilkdefa kendisiyle bu kadar gurur duyar
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Mart 2015