Sol yan taraf ağrısının sebepleri nelerdir

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Demir tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. Sol yan taraf ağrısının nedenleri

    Karın ve Pelvis Ağrısı Tanımlama amaçları için vücudunuzun gövde ümü üç ana alana bölünür: Göğüs, karın ve /is (leğen kemiği). Göğüs kaburga kafesi ile Kirlenir ve kalbi ve akciğerleri içine alır; karın ve /is hazım ve diğer organları içine alır, bunlar taraşında mide, kalın ve ince bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, apandis, üreme ve organlar bulunmaktadır. Bu kadar çok organ olunca ağrı ve tıbbi problem-potansiyel kaynakları çok ve çeşitlidir. Pelvis veya karında şiddetli ve sürekli ağrı hissederseniz si servise gidiniz veya doktorunuza danışınız. Karın veya pelvis alanında akut ağrıların sebebi rtemelen aşağıdaki tıbbi acii durumlar olabilir: Delinmiş Peptik Ülser: Eğer, genellikle midenin sağı bölümünde bulunan veya oniki parmak bağıranın başlangıç bölümünde olan bir peptik ülser rm tamanını aşındırırsa delinmiş olduğu söy-
    Delinmiş bir peptik ülser bir ülserin potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir komplikasyonudur. Semptom genellikle karnın yukarı kısmında şiddetli ağrıdır. Midenin veya oniki parmak bağırsağının (duodenum) içindekilerin karın boşluğuna sızması peritonite yol açabilir ve şok meydana getirebilir Genellikle sızıntı yerini kapamak için acil ameliyat gerekir.
    Safra Kesesi Taşları: Karnın sağ üst bölümünde sağ omuza doğru yükselen şiddetli ve ani bir ağrı safra kesesi veya safra yolu hastalığı belirtisi olabilir. Kolesterol veya kalsiyum tuzlarının küçük, taş gibi bir birikimi olan safra taşlan saatlerce sürebilen ağrılar doğurur ve arkasından genel karın acı ve hassasiyeti gelebilir. Mide bulantısı, iştahsızlık ve bazen ateş ve titreme ve bunlarla birlikte görülen semptomlar olabilir.
    Eğer sizde bu semptomlar meydana gelirse, doktorunuzun yardımını isteyin