Solucanların Doğaya Faydaları

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Solucanların Doğaya Yararları nelerdir?

  Solucanların faydalı olan özellikleri arasında ilk sırada gelen dışladıkları gübredir. Bu gübrelerin içerisinde bulunan elementler tarımda bitki ve sebze kökleri tarafından büyümek için kullanılır.

  Bilindiği gibi toprak içerisinde özellikle nemli ortamları seven solucanlar yüzeyde tünel kazarlar. Bu tünel kazma işlemi toprağın karışarak havalanmasını sağlar. Ayrıca tüneller açarken, toprağın yapısını düzenleyen gübre üretirler. Açtıkları çatlak ve tünellerle toprağın geçirgenliğini artırırlar. Çünkü toprağın altını yatay olarak ve dallanan tüneller biçiminde eşelerler. Organik maddece zengin topraklar için fayda sağlayan solucanlar büyük oranda toprağı sindirirler. Ölü bitki köklerinin ayrışmasına etki ederler. Solucan gübresi içinde yetişen bitkilerin birçok yararı vardır. Genellikle, diğer bitkilere göre daha yeşil ve mineraller bakımından zengin olur. Ağaçların daha fazla meyve vermesini sağlarlar.. Solucan gübresi ile yetişen bitkilerde, normal metodlarla yapılan üretime göre daha az emek, daha az sulama gerektirir. Kısacası mekanik tarımın olmadığı yerlerde dünyanın en iyi ve etkili pulluk görevini görürler.

  Solucanların doğada açtıkları tünel ağı, toprağın hava almasında büyük önem taşır. Tarımın da daha etkili olmasını sağlar. Ayrıca yüzeye çok yakın bulunan köklerin beslenmesini zarar vermeden sağlamaktadırlar. Onların ihtiyacı olan besini almasına olanak tanırlar. Solucanlar bitkinin altında daha serin yerleri tercih ederler ve tünellerini çoğunlukla buralara kazarlar. Sulama süresince, büyük bir miktarda su bu tüneller aracılığıyla toprağın derinliklerine sızar ve bunun sonucunda kök bölgesinin ötesine daha az su giderken suyun çoğu ağaçların derin köklerine kadar erişir.
  Solucan gübresi besin düzeyini arttırmasına ek olarak, besinleri bitkinin alabileceği elverişli şartları sağlar ve toprakta mevcut bulunan milyonlarca yararlı bakteriyi de içerir.

  Solucanlar doğa için gerçek anlamda bir toprak yapıcı ve düzenleyicidir.Bahçıvanlık, Meyve bahçeciliği,seracılık ve tarım solucansız düşünülemez.