Solunum Fizyolojisi Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici  Solunum Fizyolojisi

  Solunum fizyolojisi, kan ile atmosfer havası arasında gaz değişimini sağlamaya hizmet eden sisteme solunum fizyolojisi adı verilir. Bu sistemin en önemli görevi oksijenin kana geçmesini, kandaki karbondioksit maddesinin solunum yolu ile dışarı atılmasını sağlamasıdır. Bunun yanında başka işlevleri vardır. Bunların solunum sistemi vasıtasıyla dışarı atılması sağlanırken; solunum ile gerçekleştirilen türlere göre değişen solunum organları vardır. Buna bağlı olarak sistem bazı türlerde farklılıklar gösterir. Bunlar arasında solungaç solunumu, trake solunumu, deri solunumu, akciğer solunumu gibi solunum yer alır. Solunum sistemi fizyolojisi iç solunum, dış solunum ve hücresel solunum olarak kendi arasında gruplara ayrılır.

  Dış solunum: Bu solunum çeşidi akciğerden başlayıp atmosfer havası arasında yapılan oksijen alıp karbondioksit dışarı verilmesi işlemi gerçekleştirilen solunuma verilen isimdir.

  İç solunum: Sistemik kapillerde bulunan kan ile doku hücreleri arasında bulunan O2 ve CO2 alışverişine iç solunum fizyolojisi denir.

  Hücresel solunum: Bu bölümde bulunan solunum hücrelere kadar gelen besinlerin orada oksijenli ve oksijensiz olarak yakılması ile meydana gelirken; ATP üretilmesi bu bölümde meydana gelir.

  Solunum fizyolojisinin görevleri
  Solunum fizyolojisi gaz değişiminde oldukça önemli rol oynar. Ayrıca vücutta bulunan pH düzenlenmesine etkin olarak yardım eder. Vücut sıcaklığının düzenlenmesine katkı sağlarken; vücut savunmasında etkin rol oynar. Ayrıca solunum fizyolojisi canlının sesinin çıkmasını sağlarken; nefes alıp verme işlemini gerçekleştirir.

  Solunum fizyolojisi anatomisi
  Solunum sisteminde vücut için gerekli solunumun sağlanması bazı organlar tarafından gerçekleştirilir. Bunlar yutak, gırtlak, soluk borusu, akciğer, bronş, Alveoller, vücutta bulunan solunumun gerçekleşmesine katkı sağlar. Gırtlaktan sonraki bölümler hava yolları ve alveoller olarak iki bölüme ayrılır. Hava yolları sırayla bu yapılara geçerek alveollere gelir. Ayrıca hava yollarında gaz değişimi olmayan bölgelere anatomik ölü boşluk alanı denilir. Herhangi bir sebeple Difüzyon yeteneğini kaybetmiş bölgelere ise fizyolojik ölü boşluk ismi verilir.

  Solunum fizyolojisi fazları
  Solunum sistemi fazları üç şekilde gerçekleştirilir. Bunlardan sırayla bahsedelim.

  Soluma, insan bedeninin nefes alıp verme işleminin gerçekleştirilmesi akciğerde bulunan hava kesecikler,i alveol ile atmosfer havası arasında bulunan gaz değişimi soluma bölgesinde gerçekleştirilir.

  Difüzyon, solunum mebranı yoluyla burada bulunan akciğer aleollerindeki oksijenin akciğer kapilleri içerisindeki kana, buradan da kandaki karbondioksitin yine aynı yolla aleovera ile geçişi sırasında solunum Difüzyon fazı meydana gelir. Bu faza dış solunumu ismi verilir. Difüzyon ise konsantrasyon farklılıkları sebebiyle gerçekleşirken; bu nedenle gazın kandaki kısmı basıncı geçişlerde oldukça önemlidir.

  Taşıma, solunum yolları için akciğer kapilleri kana geçen oksijen dolaşım sistemi yolu ile hücrelere, buradan da metabolizma sonucu oluşan karbondioksit kana ve sonrasında akciğer kapillerine gönderilir. Oluşan bu fazda kan ve hücreler arasında gaz değişimi meydana gelir. Bu faza iç solunum ismi verilir.