Sonbahar migreni tetikliyor

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Günlük aktiviteleri etkileyen baş ağrısı çeşidi olan migren kadınlar arasında daha fazla.Mevsim geçişleri baş ağrılarına neden oluyor.
  Sonbahar migreni tetikliyor

  Bazı hastalarda günlük hayatı aksatacak kadar şiddetli ve sık görülebilen migren ataklarına özellikle sonbahar gibi mevsim geçişlerinde daha sık rastlanıyor. Bunun nedeni ise lodos rüzgarının yol açtığı basınç nedeni ile oluşan halsizlik ve yorgunluğun migren ağrılarını tetiklemesi.

  Migren Neden Oluşur Migrenin Nedenleri

  [​IMG]

  -Öğün atlamak,

  -Kadınlarda adetle ilgili hormonal değişiklikler,

  - Fazla uyumak veya uyku eksikliği, uyku düzeninde değişiklik,

  - Temizlik maddeleri veya kokulu deterjanlar,

  -Uçak yolculukları,

  - Doğum kontrol hapları,

  -Sigara ve diğer tütün ürünleri,

  - Su kaybı,

  - Fazla karbonhidratı bir anda almak gibi kan şekerinin düşmesine neden olan durumlar,

  - Fiziksel travma,

  - Başa basınç uygulama (bazen migreni azaltıyor)

  Aile Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ahat Şahin, mevsim geçişlerinde migren ataklarından korunmak için neler yapılması ve nelerden kaçınılması gerektiğini anlattı.

  MİGREN ATAKLARINDAN KORUNMANIN YOLLARI

  Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ahat Şahin, her hastanın migren atağını uyaran sebepleri tespit edip bu tetikleyici faktörlerden uzak durması gerektiğini belirtiyor.

  * Çikolata, eski peynir, yağlı yiyecekler, portakal, domates, muz, çiğ soğan, salam, sosis, fındık, Çin yemekleri ile alkolden uzak durun.

  * Günde ortalama 2-3 litre su içmeye özen gösterin.

  * Parlak ışık, yüksek sesli ortamlar ve keskin kokulardan uzak durun.

  * Uykusuz kalmayın veya çok fazla uyumayın. Kişisel farklılıklarla beraber günde yaklaşık 6-8 saat arası uyku tavsiye ediliyor.

  * Kesinlikle öğün atlamayın. Öğün atlanması hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğüne) neden olduğu için migren ataklarını tetikleyebiliyor.

  * Lodoslu havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Lodos rüzgarlarının getirdiği rutubetli hava; halsizlik, bitkinlik ve vücuttaki elektrolitik dengeyi bozduğu için migren atalarını tetikleyebiliyor.

  * Düzenli spor yapmayı ihmal etmeyin. Sporun her dalında salgılanan seratonin hormonu stresten uzaklaşmamızı sağlıyor. Bu nedenle haftada en az 3 kez yapılması öneriliyor.

  * Stresin sizi etkilemesine izin vermeyin, gerekirse uzmanından destek alın.