Sonradan Kazanılan Bağışıklık Nedir Çeşitleri Nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 16 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bağışıklık Çeşitleri Nelerdir? Sonradan kazanılan bağışıklık hakkında bilgi

  Canlının yaşamının herhangi bir döneminde hastalık etkeni mikroorganizma ile karşılaşması sonucu oluşur. Vücuda giren mikroorganizmalara karşı bağışıklık hücreleri tarafından antikor adı verilen savunma proteinleri üretilir. Böylece vücudun aynı hastalık etkeni ile karşılaşması durumunda antikor üretimi daha hızlı olur ve hastalık ortaya çıkmadan etkeni olan mikroorganizmalar yok edilmiş olur.

  Sonradan kazanılan bağışıklık pasif ve aktif olmak üzere iki çeşittir:

  1- Pasif Bağışıklık: Hastalık etkeni ile karşılaşmış canlının vücudunda gelişen antikorları korunmak istenen canlıya aktararak oluşturulan bağışıklıktır. Etkisi kısa sürer. Pasif bağışıklık, serumla veya anne sütü ile kazanılır. Serum genellikle at gibi bir canlıya hastalık etkeni verilerek onun kanında antikor üretilmesi ile elde edilir. Bu canlının ürettiği antikorları içeren kan sıvısı hasta kişiye verilerek koruma sağlanır. Anne sütü içinde bulunan antikorlar da bebeği annenin bağışıklığı olan hastalıklardan korur.

  2- Aktif Bağışıklık: Hastalık etkeni ile karşılaşan canlının kendi vücudunda antikor üreterek kazandığı bağışıklıktır. Pasif bağışıklığa göre etkisi uzun sürer. Aktif bağışıklık, hastalık etkeninin vücuda girmesiyle, hastalığı geçirerek veya aşılanma ile kazanılır.