Sosyal Medya Güvenliği

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  İnternet Güvenliği ve Sosyal Medya

  Teknolojinin özellikle son dönemlerde değiştiği ve geliştiği gözlemlenmektedir. Artık günümüzde bu durmadan faydalanarak, ilerleyen teknoloji sayesinde dünyada olan biten ne varsa her şeyi anında görebiliyoruz. Çoğunlukla Sosyal medya siteleri üzerinde öğrendiğimiz bilgilerin sınırı yok ve gün geçtikçe sosyal medyanın bir dizi platformlarına üye olmaktayız. Buradaki iletişim arkadaşlık ve dostluk ne derece güvenilir bilinmez ancak günümüz teknolojisinde bunların yaşandığı da bilinen bir gerçek.

  Sosyal medyadaki güven mevzusunu dile getirmemizdeki en önemli amaç sosyal medya üzerinden gerçekleşen dolandırıcık ve üzeri ört bas edilmeye çalışılan yanlışları dile getirmek. Böylelikle sosyal medya konusunda bilinçsiz kullanıcıları uyarmaktır. Sürekli kaliteli içeriklerle ilerileme gösterdiğimiz sitemiz hakkında birçok yerden olumlu yorumlar almaktayız. Çünkü amacımız her konuda doğru bilgilendirme yapmak ve topluma faydalı olabilmektir. Bu nedenle sosyal medyada güven konusunda hassas davranmanızı ve kimseye güvenilmeyeceğini hatırlatmayı bir görev olarak düşünmekteyiz. Hatta bu sanal dünyadan alışveriş yapılamayacağını de bilmeniz gerekmektedir.

  Bilindiği gibi sosyal medya üzerinden dolandırıcılar türlü oyunlarla sizleri ağlarına düşürmek için birçok yönteme başvurmaktadır. Bu sebeple sosyal medyada güven konusunu bir kez daha düşünerek doğru kararlar almalısınız.

  Şu da bir gerçek ki; sosyal ağlar üzerinde insanlar hislerini, düşüncelerini ve daha önemlisi tecrübelerini sürekli ve anlık olarak paylaşmaktadır. Bu durum beraberinde getirdiği risklerle de kullanıcıların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden oluyor.

  Facebook, Twitter ve Google Plus kullanımında yoğun trafiklerle kendini gösteren ülkemiz açısından risklerden söz etmek mümkün.


  Farkında olmadan izin verdiğiniz uygulamaları bütün ağlarda ayarlar bölümünde bulunan güvenlik ayarları kısmındaki uygulamalar bölümünden kontrol edebilirsiniz. Güvenmediğimiz uygulamalarla karşılaşırsanız bu uygulamaları derhal oradan kaldırın.

  Ayrıca canınızı sıkan içerikleri ya da istemediğimiz kişilerin görmelerini engellemek için de, yine ayarlar bölümünde yer alan güvenlik ayarları kısmından kolayca ayarlanabilirsiniz. Bu görünürlük ayarlarının nasıl yapılacağına dair internet sitelerinde birçok yönlendirme bulunmaktadır.

  Son olarak şunu da belirtelim; kurallarını bildiğiniz bir oyunu kaybetmezsiniz. Sosyal medya ağlarına da bu şekilde yaklaşabilirsiniz. Dikkatli ve doğru şekilde yaklaşımda bulunduğunuz sürece bir sorunla karşılaşmazsınız.