Sosyalleşme Nedir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. Sosyalleşme Ne Demek

    Sosyalleşme kavramının birebir karşılığı toplumsallaşmadır. Geniş anlamda sosyalleşmeyi tanımlamak gerekirse, bir toplumun değerlerini ve yaşam biçimini bireylere öğretmesi olarak da tanımlanabilir.Sosyalleşme yada toplumsallaşma aynı zamandan sosyalizasyon olarak da tarif edilmektedir.

    Sosyalleşme yada toplumsallaşma süreci içerisinde bireyler toplum içerisinde nasıl davranacağını öğrenir. Aynı zamanda, bireyin sahip olduğu ya da toplum tarafından verilen rollerin ve sahip olunan statülerin gerektirdiği davranış biçimlerini, toplumun kendilerinden beklentilerini öğrenir. Toplumsallaşma sürecinde birey kendi toplumunun bir üyesi olmayı, toplumu tarafından kabul gören davranış örüntülerini, insanın davranışlarına yön veren, bunları belirleyip şekillendiren temel toplumsal ve kültürel değerleri (normları) öğrenir. Öğrenmekle de kalmayıp bunları içselleştirip kendisine mal eder ve bu değer ve normlar doğrultusunda davranmaya başlar. Daha öz bir anlatımla, birey toplumu ile bütünleşir ve toplumunun bir parçası haline gelir.

    Bu süreç bireylerin varlığı kadar toplumların da varlığı açısından oldukça önemlidir. Toplumun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve hayatını devam ettirebilmesi toplumsallaşma sisteminin sağlıklı bir şekilde sürmesi ile mümkündür. Bir başka şekli ile toplumsallaşma yeni nesile toplumun sahip olduğu kültürel mirasın aktarılması da denilebilir. Bu açıdan bakılacak olursa ulusal ve evrensel kültür mirası toplumsallaşma süreci sayesinde yeni nesillere aktarılmaktadır.