Spor Yapmanın Faydaları Hakkında Yazı

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Spor Yapmanın Faydaları ile ilgili yazı

  Sporun insan sağlığına faydaları hakkında

  Spor, genç yaş gruplarında sorumluluk duygusunu geliştirir. Dikkat dağınıklığını engeller, öfkeyi kontrol eder, saldırganlığı frenleme gibi bir çok etkisi vardır. Spor yapan çocuklar, enerjilerini sporla boşalttıkları için derslerine daha verimli çalışır. Boşa vakit geçirmezler ve akranlarına göre hem daha az hasta olurlar hem de daha çabuk iyileşirler.Gençlik döneminde de boş amanlarını sporla değerlendirdikleri için alkol ve sigaradan uzak kalırlar. Gençler için çok gerekli olan kendine güven duygusu ve ifade yeteneği artar. Yediklerine, içtiklerine ve uykularına dikkat ettikleri için de iyi beslenirler.
  Spor yapanlar takım ruhuna sahip oldukları için de yalnızlık hissetmezler. Kendilerini dinleyecek bol vakitleri kalır. Sporun bütün yaş grupları için faydaları vardır.

  Spor yapan erişkinler, günlük hayatın stresini attıkları için ruh ve beden sağlığını daha uzun yıllar koruyabilirler. Spor, orta yaşta başlayan kalp ve tansiyon hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

  Spor sigara ve alkolden uzaklaştırdığı için yaşlanmayı geciktirmektedir. Günlük hayatın monotonluğundan uzaklaşan orta yaşlılar, sıkıntı ve öfkelerini sporla attıkları için daha sağlıklı evlilikler yürütür ve gelecek nesillere örnek olurlar. En önemlisi de dinç ve dinamik görünürler.

  [​IMG]