Standartlar Haftası İle İlgili Kısa Yazı

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Standartlar Haftası İle İlgili Yazı

  Beslenme, barınma ve giyim, insanların temel ihtıyaçlarındandır. Eğitim, seyahat, sosyal ve kültürel etkinlikler ise insanların sosyal ihtiyaçları dâhiline girer, insanlar bu ihtiyaçlarını gidermek için birçok ürün satın alırlar. Bu ürünlerin hem kaliteli hem ucuz olmasını isterler.
  Günümüzde, satın alınan ürünlerde ve hizmetlerde en büyük sorumulluk tüketiciye düşmektedir. Bilinçli tüketici; ürünün kalitesine fiyatına ve standarda uygunluğuna dikkat eder. Aynı ihtiyacı karşılayan farklı markalarda birçok ürün üretilmiştir. Bu ürünlerden satın alırken, üründe TSE yazısının olmasına dikkat etmeliyiz.
  Tüketicinin hizmetine sunulan ürünler, ham maddeleri ve üretim aşamalarındaki kaliteleri ile farklılık gösterir. Bu farklılıkta, tüketici haklarını koruyan ve onun mağdur olmasını önleyen standartları Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belirlemeyi Üstlenmiştir. Üzerinde TSE yazılı ürünlerin kalitesinden emin olduğumuz gibi, ayıplı çıkan ürünle ilgili hakkımızı bu sayede daha kolay arayabiliriz.
  Üretici firmalar, üzerinde TSE yazan ürünlerini daha kolay ve çabuk satarlar, Tüketiciler de bu ürünleri güvenerek satın alırlar. Bu da ülkemizde daha çok kaliteli ve standartlara uygun ürün üretilmesini sağlar. Bütün bunlar ülke kaynaklarının verimli kullanılmasına ve ekonominin düzenli işlemesine katkıda bulunur,
  Küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızın bilinçli birer tüketici olmaları için çalışmalar yapmalıyız. Bu amacı gerçekleştirmek için 14 Ekim, ülkemizde Standartlar Haftası olarak kutlanmaktadır. Hafta süresince öğrencilerin bilinçli tüketici olarak yetiştirilmeleri için hakları ve görevleri anlatılır, TSE’nin önemi vurgulanarak bu kuruluşun çalışmaları hakkında bilgiler verilir. Okullara afişler, resimler ve pankartlar asılarak bilinçli tüketici yetiştirmek için çalışmalar yapılır.