Stereotipi Nedir? Belirtileri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Stereotipi

  Stereotipi, Kronik olarak devam eden ve törensel hareket, duruş veya ifade biçimi olan stereotipi, genellikle zeka bozukluğu, otistik spektrum bozukluğu olan ve stereotipik hareket bozukluğu görülen hastalarda görülmektedir. Stereotipi hastalarında vücudu sallamak, kendi kendini okşamak, ayak ayak üzerine atmak ile olduğu yerde yürüme ve benzeri davranışları sergileme görülmektedir. Stereotipi hastaları için farklı sebepler ve farklı tedavi yöntemleri önerilmektedir.
  Stereotipi İçin Önerilen Sebepler
  Stereotipi için birbirinden farklı olabilirliği yüksek açıklamalar mevcuttur ve değişik stereotipik davranışların açıklamaları da çeşitli olmaktadır. Bu açıklamalar şu şekildedir;
  • Özel olan bir stereotipik davranışın bir düşünce girişine göre bir işlevi olduğu açıklaması.
  • Stereotipin gerginliği azalttığını ve hayal kırıklığı yaşamayı en aza indirdiğini savunan açıklama.
  • Stereotipin dikkat gösterilmesi gerekliliğine ve algı olarak uyaranlara ihtiyaç duyulduğuna dair yapılan açıklama.
  • Stereotipin öğrenilmiş veya nöropatolojik olduğu veya bu ikisinin birleşimi olduğu düşüncesi
  • Son olarak ise stereotipin özel bir açıklamasın olmadığını ve anormal bir davranış biçimi olmadığını savunan açıklama.
  Stereotipi Tedavi Yolları
  Stereotipinin tedavi yolları içinde tekrar eden davranışı toplum içinde daha fazla kabul edilen başka bir davranış ile değiştirmek, spor yapmak veya ilaç tedavisi vardır. Hastada algısal tamamlama bozukluğu olması halinde ise hasta üzerinde algısal tamamlama tedavisi uygulanabilmektedir.