Sterilizasyon Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Sterilizasyon

  Sterilizasyon, İnsan sayısının çoğalması ve birbirleri ile olan ilişkilerinin artması çevre kirliliğini ve hastalıkları doğrudan etkilemektedir. Çoğalan hastalıklar için ise insanlar bilinçli hareket edip hastalıklara karşı tedbir alma önlemi almışlardır. Bu doğrultuda dezenfeksiyon ve sterilizasyon gibi kelimeleri kullanımında artış gösterilmiştir. İkisi de aynı mana da kullanılması bile bu iki kelimenin anlamları bir birlerinden çok farklıdır diyebilmekteyiz.

  Sterilizasyon ve Dezenfeksiyonun farkı ise sterilizasyonda bir nesne ya da bir obje üzerindeki tüm zararsız mikroorganizmalar yok edilirken dezenfeksiyon da sadece zararlı mikro organizmalar yok edilmektedir. Sterilizasyon işlemi kullanılan sterilizasyon yöntemine, Mikroorganizmaların ölüm hızına, mikroorganizmaların bir ürünün üstünde oluş sayısına, mikroorganizmaların mikrobial karakteristiğine, mikroorganizmaların bulunduğu çevre şartlarına ve sterilizasyonun uygulama sürecine göre farklılık göstermektedir. Mikroorganizmalar için yok oluş gelişimlerinin ve bölünme yeteneklerinin bir daha geri gelmeyecek şekilde kaybolmasıdır. Mikroorganizmaların ürün üzerinden yok edilmesinin nedenleri ise gıdaların erken bozulmasını önlemek, hastalık etkenlerinin bulaşmaması ve etrafa yayılmasını önlemek, besi yerlerini ve diğer ortamları mikro organizmalardan arındırmış hale getirmek amacı ile özetleyebiliriz.

  Sterilizasyon, bir ürünün içinde veya dışında olan bütün mikropları kesin bir şekilde öldürmek için yapılan bir yöntemdir. Sterilizasyon oksijenli su, alkol gibi dezenfekte edici özelliği olan maddeler ile yapılmaktadır. Son zamanlar da gelişimde modern tıp olarak yer alan tıp dünyasında sterilizasyon işlemi oldukça önemlidir. Sterilizasyon hayati derecede önem taşımakta olup özellikle ameliyat gibi cerrahi müdahalelerde kullanılmakta olan alet ekipmanların steril edip temizlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

  Genel olarak sterilizasyon yöntemlerinde;
  • Sıcaklık ile Sterilizasyon; Etki mekanizması doğrudan hücre ile ilgilidir. Sıcaklık derecesi yükseldikçe sonuç hızlanır ve sonuç iyileşir, sıcaklık yükseldikçe etki süresi azalır, normal dereceden uzaklaştıkça etki artmaktadır. Bu yöntem ekonomik olup iyi sonuç vericidir. Sıcaklık ile sterilizasyonun 2 çeşit yöntemi bulunmaktadır. Bunlar Kuru sıcaklık ile sterilizasyon ve Nemli sıcaklık ile sterilizasyondur.
  • Kimyasal Sterilizasyon; Kimyasal yöntem ile yapılan sterilizasyonlar genel olarak sterilizasyon için değil dezenfeksiyon için kullanılmaktadır. Etkileri mikro organizmaların yapılarına sterilizasyonun uygulama yöntemine ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Uygulanan kimyasal yöntemler ise; Ozone Beta Propiolactone Chlorine dioxide olarak söyleyebiliriz.
  • Filtrasyon ile Sterilizasyon; Sıvı ve gazlar bu yöntem ile mikroplarından arındırılabilir.
  • Radyasyon ile Sterilizasyon; Verilen radyasyonun dalga boyu, yoğunluğu ve süresi mikro organizmaların üzerinde çeşitli etkileri bulunmaktadır. Mikroorganizmalar için çeşit radyasyon türü bulunmaktadır. Bunlar iyonize edici ve iyonize olmayan sterilizasyondur.