Stres Hamileliği Engellermi

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 13 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Stres hamile kalmayı engellermi?

  Anne baba adayları arasında en fazla görülen sıkıntılardan biri, bebek için denemeye başladıktan sonra strese girmeleridir. Bebek sahibi olmaya karar vermek, her anne ve baba için hayatının belki de dönüm noktalarından biridir. Bu nedenle çıkılan yol, bazen çok kolay virajlarla dolu olmayabilir.

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/stres-hamileligi-engellermi-82010.jpg]stres-hamileligi-engellermi-82010[/IMGALT]

  Bebek sahibi olabilmek ve hamile kalabilmek için birçok bileşenin aynı anda devrede olması gerekir. Bunlardan bazıları size bağlı olduğu gibi bazıları da yapısallık içerir. Bu nedenle geciken gebelik nedeniyle stres altına girmek, işleri olduğundan daha da zorlaşması ile sonuçlanabilir.

  Hamile kalabilmek için yaşadığınız stres ile başa çıkabilmek için aşağıdaki maddeler işinize yarayabilir:

  * Stres beynin hipotalamus adı verilen ve iştah ile duygularınızı düzenleyen bezlerini olumsuz etkiler.

  * Stres ile bebek sahibi olabilmek arasında doğrudan bir ilişki vardır.

  * Aşırı stres normal adet döneminizden daha erken veya daha geç regl olmanızı beraberinde getirebilir.

  * Eğer hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız, çevrenizdeki insanların "Rahatlarsan olduğunu göreceksin" demeleridir. Bu uygulamada zor gelse de içinde gerçekten doğruluk payı vardır.

  *Bu durum, yumurtlama döneminde yumurtaların sağlıklı şekilde oluşmasını sağlayan hormonal yapı üzerinde dengesizlik yaratabilir.

  * Bazı durumlarda adet gerçekleşmeyebilir. Sadece adet sonrası 14. Gün ve çevresinde deneme gerçekleştiriyorsanız, belki de gebe kalma fırsatını diğer günleri heba ederek kaçırıyor olabilirsiniz.

  *Sürekli ve dönemsel stres arasındaki ayrımı yapabilmek de önemli bir noktadır.

  *Vücudunuz, normal günlük yaşam içindeki stresinizi tolere edebilecek ve bu stres adet dönemi üzerinde belirgin bir baskı yaratmayacaktır.

  *Ancak yaşanacak travmatik olaylardan kaynaklanan ani bir stres de (bir can kaybı, boşanma, bir kaza) adet döneminiz ve yumurtlama periyodunuz ile ilgili süreci belli ölçüde değiştirebilir.

  * Stresin tümü negatif bakıştan kaynaklanmayabilir. Yaşadığınız mutluluk ve heyecanlar da yumurta oluşumunuzda etki yaratabilir, adet döneminizi öne çekebilir veya ileri itebilir.