Stresin Cilde Etkileri

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Stresin Cilde Olan Etkileri

  Stres cildi nasıl etkisi altına alıyor? Stres Cildi Çökertiyor..Cleveland Üniversitesi araştırma ekibi 186 ikiz kadın üzerinde yaptığı araştırmada, güneş, sigara, stres ve en önemlisi antidepresan kullanımının cildi yaşlandırdığını ortaya çıkardı.Stresin Cildimiz Üzerindeki Etkileri nin başında,cilt kuruluğu ve sivilce geliyor.Stresin ayrıca erken yaşlanma belirtileri gösterdiği,fazla stres altında olan kadınların hücreleri biyolojik açıdan on yıl daha yaşlı göründüğü belirlendi.
  [​IMG]

  Araştırmacılar, stres hormonunun artışından dolayı ciltte fazla serbest radikal üretildiğini belirtiyor. Stresin etkisi ile üretilen serbest radikaller hücrelere doğrudan zarar verdiği gibi aşırı enzim üretimine de neden olur. Bu durumda yine hücresel hasar ortaya çıkıyor.

  Kadınlık hormonlarından östrojenin, sürekli ve yoğun strese maruz kalan kadınlarda salınımı düzensizleşiyor. Östrojen salınımının düzensizleşmesi yaşlanmayı hızlandırmasının sonucu, başta cilt ve kemiklerde bedenin yaşlanmasını azaltan etkilere sahip olur.

  Strese,ek olarak cildin yeterince nemlendirilmemesi, güneş ışığından korunmaması, doğal sağlıklı beslenilmemesi ve tabii hava kirliliği gibi nedenler,kadınlarda cilt problemlerini hızlandırır.

  Stresin Cilde Etkileri şöyle sıralanıyor;
  [​IMG]

  - Stres Cildi bozar ve cilt yaşlanması ile kırışıklıkları ortaya çıkar.

  - Stresliyken Dudaklar uçuklar.

  - Ayrıca stres Akneleri arttırır ve alerjik reaksiyonlara neden olur.

  - Göz, alın ve ağız çevresinde kasılmalar stresten kaynaklanır.

  - Stresle kan dolaşımı bozulur ve bunun sonucunda kılcal damarda genişlemelere ve varislere neden olur.

  - Stres Cildin nem ve yağ dengesini bozuyor.