Su Çiçeği Aşısı En Geç Ne Zaman Yapılmalı

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Demir tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Su Çiçeği Aşısı En Son Ne Zaman Yapılmalı

  Ağır ve orta derecede hastalığı olan çocuklarda ve yetişkinlerde, aşının o dönem geçtikten sonra uygulanması önerilmektedir. Su çiçeği aşısı yapıldıktan sonraki 6 hafta içinde çocuklarda kesinlikle salisilat içeren aspirin gibi ilaçların kullanılmaması gerekir.
  Bir yaşını dolduran çocuklarda aşı güvenle yapılabilir.

  Çocuklar 12-18 ay arasında bir kez su çiçeği aşısını olmalıdırlar. Eğer bu dönemde aşılanmadılarsa, herhangi bir yaşta olabilirler. 13 yaş veya daha sonrasına kadar aşılanmadılarsa, 4-8 hafta arayla 2 doz aşılanmaları gerekir. Su çiçeği aşısı, diğer aşılarla beraber yapılabilir.


  Hamile kadınlar aşılanmak için, doğum yapana kadar beklemelidir. Su çiçeği sonrasında 1 ay hamile kalınmamalıdır.

  Aşağıdaki durumlarda su çiçeği aşısının yapılıp yapılmayacağı doktor ile tartışılmalıdır:

  HIV/AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı olanlar,
  Steroid gibi bağışıklık sistemini etkileyen ilaçları 2 hafta veya daha uzun süre kullananlar,
  Kanser hastalığı olanlar,
  Işın veya ilaçla kanser tedavisi görenler,
  Yakın zamanda kan veya kan ürünü transfüzyonu alanlar, doktorları ile görüşmelidirler.
  Su çiçeği aşısının riskleri nelerdir?
  Su çiçeği aşısı olan çoğu insanda, hiçbir problem olmaz. Su çiçeği aşısını olmak, hastalığa yakalanmaktan daha güvenlidir. Aşının ciddi hasar veya ölüm riski son derece azdır.


  Su çiçeğinin bulaştırıcılık dönemi uzun olduğu için çocuk okul veya yuvaya gidiyorsa bulunduğu ortamda bu hastalığı bulaştırma riski yüksek olacaktır, çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için yakın temasta diğer çocukların da hastalığı sözkonusu olabilecektir. Gerek hastalığın yan etkilerinin fazla olması nedeniyle gerekse basit bir aşıyla koruyuculuk oranının çok yüksek olması nedeniyle aşının yapılmasının ne kadar uygun olduğu ortadadır. Hatta çocuklar su çiçeği geçirmeden ergenlik yaşına gelmişlerse bu yaşlarda bu aşıyı yapma fırsatı kaçırılmamalıdır.