Su Kirliliğinin Zararları Hakkında Bilgi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Su Kirliliğinin Zararları Nelerdir

  Doğrudan rahatsızlık sebebi olabileceği gibi bir takım hastalıkların yayılımını da kolaylaştırabilen bir kirlilik versiyonu olan su kirliliği ilk olarak kanser rahatsızlığı olmak üzere kalp , kronik solunum yolu hastalıkları ve öte hastalıklara yol açarken , gelişme ve öfke sistemi bozuklukları ile bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına da ne sebeple olabilir .
  Tarımsal alanlarda yapımı artırmak amacıyla kullanılan kimyasal gübreler , zararlı böceklere karşı kullanılan ve içeriğinde civa , kurşun ve öte gösterişli metaller yer alan kimyasal zehirler , yağmur suları ile toprak altına geçerek yeraltı sularının kirlenmesine ne sebeple olabilir . Akıntılarla yüzeysel sulara ve su havzalarına ulaşan bu kimyasal maddeler akarsulardaki aktif yaşamının da sona ermesine neden olmaktadırlar . Bilhassa civa ve radyoaktif madde buna benzer riskli maddeler gerek deniz canlılarının yapısında gerekse bitkilerin yapısında birikerek insanoğlu ve öte canlılar açısından tüketildiği gün zararlı etkiler görülmektedir . Bilhassa tarımda kullanılan kimyasal maddelerle kirlenen suda yer alan ” nitrat ” çocuklarda kritik hastalıkların görülmesine neden olabilir .
  Lağım suları ile kirlenen sularda bakteri ve virüs oranı çoğalarak tifo , dizanteri , hepatit , kolera ve öte mühim bulaşıcı hastalıkların bu yolla yayılımına neden olmaktadır .

  Besinlerin bileşiminde naturel olarak yer alan nikel maddesinin , kirli atıkların sulara karışması ve bitkiler açısından alınmasıyla bitki yapısındaki ölçüsü mühim derecede artmaktadır . Bu tür bitkilerin tüketilmesiyle çok miktarda nikel maddesi vücuda alınmakta ve buna bağımlı olarak böbrek yetmezliği , karaciğer bozukluğu ve bir takım kanser türlerinin oluşumuna ne sebeple olabilir .
  Çeşitli sebeplerle havada meşgul olarak yer alan kurşun oksit havadan su kaynaklarına ve dolayısıyla besinlere bulaşarak tüketilmeleri sonucu birey sağlığına zararlı etki gösterebilmektedir . Bu elementin bilhassa ağız , yiyecek borusu , akciğer , meme , kalınbağırsak buna benzer mühim kanser türlerinin oluşumunda da oyun oynadığı gösterilmiştir . Önceki su yaymak sistemlerinde kullanılan kurşunun çocukların sinirsel gelişmesini , büyümeyi aksi etkilediği ve tutum bozukluklarına yol açtığı gösterilmiştir .
  Canlı yaşamı ve dünyanın naturel dengesi amacıyla şartları tartışmasız olan suyun türlü sebeplerle kirletilmesi sonucu gerek çevreye gerekse aktif ve birey yaşamına verdiği zararlar epeyce mühimdir . Bu bilinçten yola çıkarak , yaşamımızı mühim oranda etkileyen su kirliliğini önleyebilmek amacıyla yapılması ve alınması gerekli olan önlemler bulunmaktadır . Önce su kirliliğinin mühim bir sebebi olan tarım ilaçları ve yapay gübreler tarım alanlarında rast gele değil , görevli kuruluşların önerisine yönelik kullanılmalıdır . Sanayi kuruluşlarının atıkları arıtılmadan akarsulara ve öte su kaynaklarına boşaltılmamalıdır . İçme ve kullanma suyu olarak yararlanılan su kaynakları dışarıdan birey veya hayvanların girmesini engelleyecek şekilde çevrelenerek kirlenmenin önlenmesi gerekiyor . Kaynak sularının yer aldığı beslenme bölgelerinde endüstri kuruluşları , hayvan barınakları ve çiftlikler kurulmamalıdır . İçme ve kullanma suyu havzaları içinde ve kadar suların kirlenmesine ne sebeple olabilecek faaliyetler yapılmamalıdır . İçme sularının şebeke sistemi ile dağıtıldığı durumlarda klor , ozon ve benzeri . buna benzer dezenfekte edici maddelerle mikroplarından arındırılması gerekiyor