Su olmasaydı hayatta neler olurdu

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. hayatta su olmasa ne olurdu

  Su olmazsa olmayacak ilk ve en önemli şey canlılıktır. Su canlılığın ilk ve en önemli kaynağıdır. Su olmazsa canlılık kesinlik olmayacaktı.Günümüzde farklı gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştıran bilim adamları da ilk önce suyun olup olmadığını araştırmaktadırlar.

  Susuz bir hayatın düşünülemeyecek olmasının en büyük açıklamalarından birisi de insan vücudunun yaklaşık %75′inin su olmasıdır.

  Bütün vücut dokuları su içerir. Demek ki su, hem çevremiz hem de vücudumuz için çok önemlidir. Su aynı zamanda vücudumuzdaki birçok işlevin getirilmesi içinde önemlidir. Su, eklemlere ve organlar ile dokuların korunmasına destek olur. Biz insanlarımız suyu çok kullanıyoruz. Buda yakın zamanda çölleşmeye yol açar. Bizim insanlarımız suyu açık bırakıyorlar. Gereğinde çok su israf ediyorlar. Bu hem günah hem de dünya için çok zordur. Gerek okulda, işte, evde, gezmede ve daha birçok yerlerde açık olan suları kapatmalı ve gereksiz olarak kullanan insanları uyarmalıyız. Su konusunda çok tasarruflu olmalıyız ki bizler gelecekte iyi bir ülkede yaşayalım.

  Yani suyun bu tür özellikleri yaşam açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer suyun böyle özellikleri olmasaydı, Dünya üzerindeki bu suyun büyük bir bölümü donacak göllerde ve denizlerde yaşam kalmayacaktı. Dünya ölü bir gezegen haline gelecekti. Bu da canlıların varlığını olumsuz etkileyecekti. Suyun bu mucize özelliği dünya üzerindeki canlı yaşamının sürekliliğinde önemli bir rol oynar.

  Kısacası susuz bir yaşamın var olabilmesi düşünülemez. Suyun sahip olduğu tüm özellikler, bu sıvının canlılık için özel olarak yaratılmış olduğunu gösterir. Allah (c.c) yaşamımızı sürdürebilmemiz için suyu yaratmış, sayısız özellik vererek onu canlılık için vazgeçilmez kılmıştır. Bir ayetinde Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır.

  De ki: haber verin; “eğer suyunuz yerin dibine göçüverecek olsa, bu durumda kim size bir akarsu kaynağı getirebilir?”(MÜLK SÜRESİ, 30)