Süblimleşme Nedir Örnek Veriniz

Konusu 'Kimya' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Süblimleşme Nedir Örnek

  Katı bir madde ısıtılması sonucunda sıvı hale geçmeden direk olarak gaz haline geçmesi olayına süblimleşme denir. Süblimleşme endotermik bir faz değişimi olayıdır.

  Normal basınç altında çoğu kimyasal bileşikler ve elementler değişik sıcaklıklarda üç farklı özellik gösterirler. Bu durumlarda katı halden gaz hale geçiş için ara bir hal olan sıvı hal gereklidir. Burada bahsedilen basınç maddenin kısmi basıncıdır, tüm sistemin basıncı (atmosfer basıncını vs. kapsar) değildir. Gereken buharlaşma basıncına belli bir sıcaklıkta sahip olan bütün katılar genellikle süblimleşebilir. Karbon, arsenik gibi bazı maddelerin üçlü noktalarının yuksek olması dolayısıyla süblimleşmesi, eriyip buharlaşmasından daha kolaydır.

  Süblimleşme endotermik bir hal değişimi olduğundan dışarıdan enerji absorbe eder. Süblimleşme entalpisi, füzyon entalpisi ve buharlaşma entalpisinin toplamı olarak hesaplanabilir.


  Süblimleşme örnekleri

  Karbondioksit

  Katı karbondioksit -78,5 °C’de atmosferık basınç altında süblimleşir. Sıvı karbondioksit ise üçlü noktanın üzerinde sıcaklık ve basınç degerlerinde elde edilebilir (5,2 atm, -56,4 °C).

  Su

  Kar ve buz erime noktasının altında çok yavaşça süblimleşebilir. Bu durum ıslak çamasırların dondurucu sıcaklıkta asılıp sonradan kuru olarak alınmasını sağlayabilir.

  Diğer örnekler

  Naftalin ve arsenik süblimleşmeye örnek olarak diğer akılda kalıcı maddelerdir.