Suçluluk Duygusundan Nasıl Kurtulunur

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Suçluluk Duygusundan Nasıl Kurtulurum

  Kendinizi suçluluk duygusu içinde bulduğunuz zaman, ''suçluluklardan kurtulmak için'' şu dört adımı izleyin.

  1. Suçluluğunuzun amacını anlayın.

  2. İnançlarınızı ve düşüncelerinizi inceleyin. Örneğin, sürekli mükemmel, haklı ya da yardımcı olmanız gerektiğini düşünüyor musunuz? İnancınız, suçluluğa nasıl yöneliyor? Ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yazın. ''-meli, -malı'', ''korkunç'', ''her zaman'' ve ''asla'' gibi mutlakçı dilden kaçının.

  3. Yeni düşünceler seçin. Yeni düşüncelerinizi vicdan azabınızı yansıtan ve sorun çözmeye yönelik dilinizle yazın. Keşke şöyle olsa daha iyi olurdu, maalesef, ama iyiyim gibi şeyler yazın. Suçluluk duygunuz kaybolana kadar yeni düşüncelerinizi kendinize söyleyin.

  4. Ne yapmak istediğinize karar verin. İki seçeneğiniz var:

  a) Suçlu hissetmeye devam etmek.

  b) Gelecek için yeni bir davranış belirlemek. Farklı olarak ne yapacaksınız? Belirli planlar yapın.
   

 2. Cevap: Suçluluk Duygusundan Nasıl Kurtulunur

  suçluluklardan kurulmak için kaynağını doğru tespit etmek gerekiyor... haklı suçluluk duygularından kurtulmak için hayata tarafsız pencereden bakıp durduğumuz yeri belirleye biliriz... eğer yanlış yerde duruyorsak sebeplerine göre doğru sonuca gidebilmek için çabalamalıyız... suçluluk duygusundan kurtulmamız itiraf etmemiz gereken unsurlar içeriyorsa korkmadan kendimizle yüzleşerek genele açıklamaktan korkmamalıyız... her gün ölmektense bir gün ölmek daha iyidir... :)