Sulama ve Sulamanın Önemi Nedir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 29 Ocak 2013 başlatılmıştır. 1. Sulama Nedir Önemi

  Sulama bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışla karşılanamayan suyun bitkinin kök bölgesine gereken yer ve zamanda verilmesidir. Bu şekilde yapılan tarıma sulu tarım denir. Sulu tarım yapılırken yalnız buharlaşmanın neden olduğu su kaybı çok büyüktür . Buharlaşmanın azaltılması ve suyun boşa harcanmaması için önerilebilecek bazı yöntemler aşağıdadır:

  Bitkiler su tasarrufu amacıyla yanları açık üzeri naylonla kaplı tünellerde yetiştirilir .Güneş ışınları suyun topraktan buharlaşmasını sağlar. Buharlaşan su tünelin tavanına çarpınca yoğunlaşır ve yeniden toprağa düşer.

  Yağmur sularının biriktiği göletlere setil alkol dökülür. Setil alkol göletin yüzeyini çok ince mumlu bir katı tabaka ile kaplar ve altındaki suyun buharlaşmasını önler.

  Ülkemizde son yıllarda uygulanan damla sulama sistemi önemli miktarda su tasarrufu sağlıyor. Yeraltı sularının tuzlanmaya başlamasıyla birlikte narenciye bahçelerini sulama sıkıntısı yaşayan Güzelyurt bölgesinde su tasarrufu yönünden önemli bir rahatlama sağladı.

  Ağacın kökü çevresine taş yığılarak toprağın kurumasını engelleriz . Taş yığını ayrıca çok az bir miktar su toplanmasına da yardım eder. Geceleyin taşlar çok çabuk soğuduğundan havadaki su buharı taşa çarptığında yoğunlaşır ve çok küçük çiğ tanecikleri yapar ve toprağa doğru akar.