sürekli kusan çocuğa ne iyi gelir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Ceren tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  sürekli kusan çocuğa ne yapılır ne yedirilmeli

  ishal; çocuğunuzun her zamankinden daha sık ve daha sulu dışkı yapmasıdır.kusma ise mide içeriğinin ağızdan geri gelmesidir.çocuğunuzun ishali ve kusması varsa korkmayınız. kusma midenin; ishal bağırsakların

  yıkandığının, temizlendiğinin göstergesidir. sindirim kanalına giren yabancı maddeler, mikroplar kusma ve ishal yoluyla dışarı atılır.

  çocuk ishallerinin %80-90 gibi çok büyük kısmı virüs denilen mikroplarla

  olur.bu çeşit ishal yalnızca yiyeceklerin ayarlanması ile tedavi edilebilir. her hangi bir ilaç kullanılması gerekmez.

  çocuğunuzun kusması ve ishali varsa telaşe kapılmadan aşağıdakileri uygulayınız:

  - ishalde kaybedilen ana madde su ve tuzdur. yapılacak ilk şey su ve sulu besinlerin bol miktarda verilmesidir.” ishalde su verilmez “ şeklindeki inanış doğru değildir.

  - çocuğunuz anne sütü alıyorsa, sütünüzü kesinlikle kesmeyiniz. sütünüzü daha sık aralıklarla veriniz. eğer çocuğunuz inek sütü alıyorsa inek sütünü 24 saat yarı su, yarı süt şeklinde sulandırınız.sonraki 24 saat 2 ölçü süt, 1 ölçü su koyunuz.daha sonra 3. gün inek sütünü sulandırmadan verebilirsiniz.

  doktorunuz size ishal için hazırlanmış özel bir ishal maması verebilir. bu ishal mamasını normal su ile sulandırıp rahatlıkla çocuğunuza kullanabilirsiniz.

  - her yaştaki çocukta ishal ve kusmada kaybedilen tuz ve suyu içeren şeker, tuz karışımı paketlerden hazırlayıp çocuğunuza suna bilirsiniz.

  bu paketleri tüm sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak temin edebileceğiniz gibi eczanelerden de alabilirsiniz. evde kendinizde hazırlaya bilirsiniz. beş su bardağı (bir litre) kaynatılmış, ılıtılmış su içerisine 2 çorba kaşığı toz şeker, bir çay kaşığı tuz, eğer evde varsa bir çay kaşığı karbonat konulur.karıştırılır.ishal başlangıcında bu karışımdan çocuğunuza sunun.içmesi için zorlamayın.eğer su kaybı fazla ise tüm gıdaları reddeden ve her şeyi kusan çocuk bu karışımı çok iyi alır.bu karışım bebek için hiç bir gıda olmasa da başlangıçta yeterlidir.

  çocuğunuz her kaka yaptığında bu karışımdan 1-2 çay bardağı içirmeye çalışınız.hazırladıktan sonra bu karışımı 24 saat içinde bitirmelisiniz. kalanı döküp ertesi gün yenisini hazırlayınız.

  -ishalle birlikte genellikle kusma da vardır. bu nedenle su ve sulu besinler sık-sık ve azar-azar verilmeli,çocuk yiyecek için zorlanmamalıdır.