Süt Yapan Yiyecekler Neler?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 26 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Anne bol bol süt içmeli, çiğ sebze ve meyve , çimlenmiş buğday,havuç, tahin helvası,pekmez, yerelması yemelidir.Bunun yanında Anason,fesleğen, kimyon, rezeyan,şerbetçiotu gibi baharatlar bol miktarda içilip kullanılmalıdır.Emziren annelerin, hamileyken yaptıkları gibi sağlıklı beslenmelerine devam etmeleri tavsiye ediliyor.Peki daha başka neler yemeleri gerekiyor? Emzirme Döneminde Süt yapan yiyecekler nelerdir?

  Kansız kalmamak için;


  * Bol bol siyah üzüm kaynatın için.
  * Erik, kayısı, ayva kompostosu yemeye çalışın.
  * Marula 3-5 adet ıspanak yaprağı karıştırılıp çiğ halde tüketin.

  Anne sütünü artırmanın doğal yolları neler?

  Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için annenin rahat, stressiz bir ortamda olması, anne ile bebeği arasında yakın ilişki kurulması gereklidir. Bebeğin herşeyi anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını artırır.

  Emziren bir anne aynı zamanda beslenmesine çok dikkat etmelidir. Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması, her gün protein içeriği yüksek gıdalar tüketilmesi(et, balık, tavuk), bol meyve yenmesi ve meyve suları içilmesi gerekir. Sebze çorbaları, domates suyu ve zeytinyağlı yiyecekler beslenme uzmanlarınca özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yoğurt tüketilerek karşılanabilir. Bu konuda gerekirse bir diyet uzmanına danışılabilir.

  Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 3-4 fincan rezene çayı sütün kalitesini ve miktarını artırır. Özellikle devejeteryan annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine büyük avantaj sağlamaktadır.

  Anne sütünün salgılanmasının azaldığı dönemde veya bebeğinizin sütünüzü tam olarak boşaltamadığı dönemlerde süt pompaları kullanmak gerekir. Bebeğiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar aracılığı ile sağmanız süt bezlerinin tamamen boşaltılmasını sağlayacaktır. Bu bezler ne kadar çok boşaltılırsa o kadar fazla salgı yaparlar. Ayrıca göğsünüze yapacağınız düzenli masaj da süt bezlerini uyaracaktır. Bu yöntemleri uygulakla annelerin çoğunun süt salgısı büyük ölçüde artacaktır!