Sütçü İmam Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 19 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Sütçü İmam Hakkında Ansiklopedik Bilgiler


  Sütçü imam Maraşlı olan asıl adı Ali, lakabı da Hacı imam'dır.İmamlık görevi yaparken aynı dönemde süt de sattığı için Sütçü imam olarak bilinir. Fransızlar, Maraş'tan kovulduktan sonra şehre döndü. Belediyece kaledeki topun idaresi ile görevlendirildi.

  Sütçü İmam düşman işgali altında bulunan Maraş'ta, Türk namusunu koruyan ve ilk kurşunu atan kahraman. 1871'de Maraş’ın Fevzi Paşa Mahallesinde doğdu. Babası Kireççi Ömer, annesi Emine Hanımdır. Asıl adı İmam’dır. Maraş’ta Hacı İmam lakabıyla tanınırdı. Adının yanında mesleği de imamlıktı. Beş vakit namaz haricindeki vakitlerini süt sattığı dükkanında geçiren Sütçü İmam; İslamiyet, maişet için çalışmayı da bir nevi ibadet kabul eder ve Allah boş duranları sevmez sözlerini yerine getirmeye çalışırdı. Osmanlılar zamanında, her mesleğin bir üniforması olduğu için, üniforma mahiyetindeki imamet sarığı devamlı başında dururdu.

  Maraş'ın Fransızlar tarafından işgali sırasında, bütün şehre bir hüzün çökmüştü. 30 Ekim 1919 Cuma günü sabah saatlerinde, hamamdan çıkan iki Türk hanımına saldıran Fransız askerlerini dükkanından gören Sütçü İmam, dayanamayarak tabancası ile onları öldürdü.

  Böylece, Maraş’ın kurtuluş destanı başladı. Sütçü İmam’ın attığı kurşunlar, bir kurtuluş destanının öncüsü oldu. Olaydan sonra, Ahırdağı’na çıkan Sütçü İmam, Fransızların 12 Şubat 1920 sabahı Maraş’ı terk etmesiyle şehre döndü.

  Günümüzde ise, Maraş'ın Uzunduk Çarşısında bir abide üzerinde şu yazılar bulunmaktadır.31 Ekim 1919 da Sütçü İmam, Türk namusunu burada silahıyla korumuştur.Abdülmecit Efendi, TBMM tarafından halife seçilince 101 pare kutlama atışı yaparken barutun ateş alması sonucu yaralandı. 22 Kasım 1922'de dünyaya veda etti.