Sütçü İmam Olayı Kısaca

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Sütçü İmam Olayı Kısaca Konu Özeti  Sütçü İmam Ali lakabı Hacı İmamdır ayrıca Maraşlıdır.Uzunoluk Mescidinde imamlık mesleğini sürdürürken bu arada süt de sattığından dolayı Sütçü İmam olarak da bilinir..İstiklal Savaşı kahramanımız Sütçü İmam’ın Maraş’ta, işgalci Fransız askerine ilk kurşunu sıktığı gün: 31 Ekim 1919 Cumadır.

  Sütçü İmam Olayı şöyle cereyan etmiştir;

  Fransız kuvvetlerinin Maraş'a girişlerinin ertesi günü 31 Ekim 1919 tarihinde Fransız ve Ermeni askerler üçer-dörder kişilik gruplar halinde çarşı - pazar ve mahalleleri dolaşıyordu. Türklerin bazılarını dövmelerinden ayrı olarak, Türk milletini ve Türk Hükümeti'ni aşağılayıcı sözler sarf ediyorlardı. Bardağı taşıran son damla, Fransız askerlerinin Uzunoluk Hamamı'ndan çıkan Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri olmuştur.

  Bir grup Fransız - Ermeni askeri ikindi üzerinde Uzunoluk Caddesi'nden kışlaya dönüyorlardı. Askerler yol değişerek hamamdan çıkan kadınların inmekte oldukları alana yöneldiler ve kadınlardan birine yaklaşarak Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez.diyerek kadının peçesini yırttılar. Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadıncağız bayılıp yere düşer. Diğer kadınlar da imdat istercesine bağırmaya başladılar. Olayı karşıdaki kahveden gören Türkler dışarı çıkarak askerlerin üzerine yürüdüler. Türkler, askerleri uyararak yollarına devam etmelerini söylediler. Askerler kötü sözler sarf ederek silah kullandılar. Bu arada Çakmakçı Sait şehit oldu ve Gaffar Osman yaralandı.