Süveyş Kanalı Nedir Kısaca

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ayaz tarafından 9 Temmuz 2014 başlatılmıştır.


  1. Süveyş Kanalı Ne Demek

    Süveyş Kanalı (Arapça: قناة السويس‎, Okunuşu: Qanā al-Suways). Dünyanın önemli geçiş yollarından biri olup Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlamak için yapılmış yapay bir su yoludur. Sina Yarımadası’nın batısı kesimlerindedir. Uzunluğu 163 kilometre en dağ yerindeki genişliği ise 300 metredir. Kanal, Afrikanın etrafında dolaşmaya gerek bırakmadan Avrupa ve Asya kıtaları arasında deniz taşımacılığının gerçekleşmesini sağlar.

    Dünya’nın önemli su kanalları arasında ilk sıralarda yer alır. Eski tarihlerde gemiciler ticaret yapabilmek için çok uzun yol ve mesafe kat etmek zorunda olduklarından dolayı böyle bir kanal yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Süveyş Kanalı’nın yapılması sürecinde Osmanlı İmparatorluğu’nun da büyük önemi vardır.Günümüzde Mısır topraklarında yer alan su yolunun Derinliği 11-12 m’dir. Su altında kalan kesimi 10,36 m’den büyük olan gemiler kanaldan geçemez. 1951 senesinde trafik geçişini hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla el-Kantara ile el-Firdan arasında 13,5 km lik yeni bir yan geçit açılmıştır.
    Dünyada kapakları bulunmayan en uzun kanaldır.Aynı kategorideki Diğer kanallarla karşılaştırıldığında kaza oranı neredeyse sıfırdır. Gece ya da gündüz geçiş yapılabilir.