Tablet alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Tablet bilgisayar alırken nelere dikkat etmeli?

  Tablet satın alırken bunlara dikkat edin..Aldığınız cihazda daha sonra sorun yaşayıp pişman olmamak için, tablet satın alma kararını verirken bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Aşağıda İdeal tabletin hangisi olduğunu anlamanız açısından rehber niteliğindeki bazı bilgi ve önerileri okuduğunuzda doğru tablette karar kılmanız kolaylaşacak.

  İşte Tablet alırken dikkat edilmesi gerekenler..


  [​IMG]

  Alacağınız tabletin marka ve modelinin yanı sıra işletim sisteminin de önemli olduğunu belirtelim. Tabletler iOS (iPad) ve Android olarak genelde iki çeşittir. Ama şimdilerde ilgi odağı olan Windows 8 tabletleri de unutmamak gerek.

  TABLETİN EKRANI NE KADAR BÜYÜK OLMALI?

  İhtiyacınız olan tableti seçmeniz konusunda boyutu kişisel bir tercihtir ve ne kadar portatif bir alet aradığınızla ilişkilidir. Yeni iPad’in 9,7 inçlik ekranı ilk iPad’e çok benziyor ama sonradan daha ufak seçenekler de çıktı. Mesela 7 inç de popüler bir ekran boyutu ve GALAXY Tab 7.0 ile BlackBerry PlayBook da bu boyuttadır.Apple’ın yakınlarda piyasaya sürdüğü iPad mini ise 7,9 inç ekran boyutuyla bu kategoride rekabet ediyor.Akıllı telefonlarda ise 4 inçlik ekran boyutu nereydeyse standart halini aldı.


  HANGİ İŞLETİM SİSTEMİNE SAHİP OLMALI?


  Tablet bilgisayar ve akıllı telefonlarda bir çok farklı işletim sistemi var.. En popüler olan ise iPad ve iPhone’da kullanılan iOS.
  Windows 8 işletim sistemiyle birlikte piyasaya sürülen Surface, tablet pazarındaki dengeleri değiştirmeye aday. Windows 8 yüklü tabletlerde geleneksel bilgisayarda çalıştırabildiğiniz tüm programları ekrana daha az dokunarak kullanabilirsiniz.
  Microsoft dışında üreticiler de Windows 8’li tablet modellerini pazara sunmaya başladılar.
  Akıllı telefonlarda da iOS ve Android’in karşısında Windows Phone 8 çok yol kat etti ve şu an piyasadaki en iyi işletim sistemlerinden biri olarak gösterilebilir.

  SATIN ALACAĞINIZ TABLET HANGİ UYGULAMALARLA UYUMLU?

  Apple, Google ve Microsoft uygulama sayısını artırmak için sürekli çalışmalar yapıyor. Kullanıcı sayısının artmasına bağlı olarak uygulama geliştirme konusunda şirketlerin ve kişilerin hevesleri de artıyor.

  iOS’in uygulama mağazası konusunda çeşitlilik olduğunu ve iPad uygulamalarının rakiplerine göre avantajlı olduğunu belirtmek gerekir. Android’de ne yazık ki kaliteden yoksun uygulama sayısı çok fazla ve nitelikli olanları ayırmak güç. En çok indirilenler arasında bile çok gereksiz ve yanıltıcı uygulama bulunuyor. Windows 8 de ise Microsoft bu konuda emin adımlarla ilerliyor.

  DEPOLAMA ALANI NE KADAR?

  16 GB’lık alan, fazla sayıda müzik ve fotoğraf depolamanız için yeterli gelebilir ama büyük uygulamalar ve yüksek çözünürlüklü videolar daha fazla yere ihtiyaç duyar. Şayet çok fazla müzik ve video saklamayacaksanız düşük kapasite kafi olacaktır. Apple ürünleri bellek kartını desteklemiyor, fakat diğer firmaların ürettiği tabletlerin çoğu microSD/microSDHC girişlerine sahip. Böylece tabletiniin kapasitesini kolaylıkla artırabilirsiniz.Bütün tabletler Wi-Fi teknolojisini destekliyor. Bu sayede internete kablosuz bağlanabilirsiniz.


  KAMERASI BULUNUYOR MU?


  Bütün akıllı telefonların ve çoğu tabletin anılarınızı kaydetmek için kamerası var. Tabletlerin genellikle Skype ve benzeri programlarda görüntülü görüşmeye imkân vermek için ön yüzünde kamera bulunuyor.Ayrıca akıllı telefonlarda artık oldukça yüksek kaliteli kameralar bulunuyor, neredeyse profesyonel görünen çekimler yakalanabiliyor.

  Bir çok tablet ve kaliteli akıllı telefon, HDMI kablosuyla monitör ve televizyona bağlanabiliyor. Cihazınızda videolarınız varsa bu muhteşem bir özellik olarak karşınıza çıkıyor. Büyük ekrana bağlayıp arkadaşlarınız ve ailenizle izleyebiliyorsunuz.
  Bu sizin için önemli bir özellikse tam boyutlu veya mini HDMI çıkışı olan Motorola Xoom gibi birçok tablet ve akıllı telefon arasından seçebilirsiniz.


  TABLETİN AĞIRLIĞI VE KALINLIĞI NE KADAR OLMALIDIR?


  Akıllı telefonların kalınlığı ve ağırlığı genellikle estetik kaygılarla düşünülüyor. Eğer çantanızda veya cebinizde taşıyacaksanız bir süre sonra ağırlığı hissetmeye başlayacaksınız.
  Retina ekranlı yeni iPad’in 652 gram ağırlığında ve 9,4 milimetreyle oldukça ince bir tablet olmasından çokça bahsedildi, ancak diğer tabletleri de gözden geçirmek lazım. Giderek incelen ve hafifleyen tabletleri taşımak zahmet olmaktan çıktı.
  Metal kasalar genellikle ekstra ağırlık eklese de kaliteli görünüm kazandırmaları tercih sebebi olabiliyor. Bu konuda emin olmak için önce bir mağazada deneyip sonra alabilirsiniz.


  TABLETİN FİYATI

  Yukarda bahsettğimiz kriterler tamamen ürünlerin donanımları ve yazılımlarına dair. Ancak tüketicinin en önemli kriterlerinden biri elbette fiyatıdır. Tavsiyemiz fiyat kriterini biraz altlarda tutmanız yönünde..

  Adını bilmediğiniz duymadığınız, garantisi olmayan, üreticisi güven vermeyen, televizyonlarda ballandırarak anlatılan tabletler konusunda kuşkulu davranmakta fayda var.

  Her üründe belli malzeme ve üretim şartları bulunur. İçerisindeki uygulamaları bile sanki ekstra özellikmiş gibi gösteren şarj cihazını dahi sanki bir hediyeymiş gibi anlatan reklamlara dikkat etmelisiniz.
  Fiyat avantajı elde etmek uğruna çakma tabletlere kanmayın. Bir kaç ay kullandıktan sonra kenara kaldıracağınız tablet yerine, biraz daha fazla ücret ödeyip yıllarca kullanacağınız tablet almanız faydalı olacak.