tabu nasıl oynanır resimleri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Tabu oyunu nasıl oynanır? Tabu oyunu resimli, Tabu oyununun kuralları ve amacı..


  Tabu, bir çok kişiyle oynanan zevkli oyunlardan biridir. Piknikte, arkadaş toplantılarında, aile içinde oynanan ve bir çok gülünç olaylara sebep olan tabu oyunun püf noktalarını anlatıcam.Oyuna başlamadan önce iki gruba ayrılın.Takımlardaki oyuncu sayıları eşit olmalıdır.Tabu oyunu için gerekli olanlar 1 dakikalık kum saati ve düdük..
  [​IMG]

  Sıra takımınıza gelince soru kelimesini anlatması için bir oyuncu seçin. Bu oyuncu karşı takımın yanına oturmalıdır. Kural: Sırayla tüm takım üyeleri anlatıcı olmalıdır.

  Karşı takımdan bir oyuncu kum saatini alır

  İlk oyunda kartların köşesinde A yazan bölümlerindeki kelimelerle oynayın ve oyun boyunca bu bölümden devam edin. Sonraki oyunlarda farklı bölümlerdeki (B, C, D) kelimelerle oynayın ve oyun sonuna kadar aynı bölümden ilerleyin.

  Kart destelerini ayrı ayrı karıştırarak oyun alanındaki yerlerine oynayacağınız yüzleri kapalı olarak koyun (ilk oyunda A-B yüzü aşağıya bakacak).
  [​IMG]

  Takımınız için bir piyon seçin ve her iki piyonu da başlangıç hanesine koyun.
  Hangi takımın başlayacağına ve ilk kimin anlatıcı olacağına karar verin. Bir takımdaki tüm üyeler sırayla anlatıcı olmalıdır.

  Bir kart seçin. O kategori için geçerli kurallara uyun. 2 dakikalık oyunlar için kum saatini ilk boşaldığında ters çevirin.

  Soru kelimesini takım arkadaşlarınıza anlatın, ama Tabu kelimeleri kullanmayın. Yoksa karşı takım düdüğü öttürür. (süre 1 dakika)

  Takım üyeleri, tahminlere başlayın!

  Süre bitince durun.

  Bildiğiniz her kelime için bir puan alın. Sıranız sona erdiğinde takım piyonunuzu aldığınız puan kadar hane ilerletin (Klasik Tabu oynarken karşı takım da piyonunu kullandığınız her Tabu kelimesi kadar ilerletir).

  Oynanan kartların arasında takımınızın bildiği kelimelerin kartlarını kapalı olarak orta alana koyun.

  Bitiş hanesine gelen ilk takım oyunu kazanır!..
   

 2. Cevap: tabu nasıl oynanır resimleri

  editörüm müdürüm :) biz tabu ları yıkmaya çalışıyoruz ...
   

 3. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: tabu nasıl oynanır resimleri

  Ha bu tabuları yıkmak sabır, cesaret, emek, güç ister ama yeni tabulara da yer açmak gerek.:)sonucu iyi de kötü de olabilir.Çünkü bazen tabular iyidir.:eek::confused:
   

 4. Cevap: tabu nasıl oynanır resimleri

  hani oyunda piyonla ilerliyoruz. şimdi Klasik Tabu bölümünden sonra Tabu Çizgi bölümü geliyor.klasik tabu bölümünde 3 tane anlatın çizgi bölümüne geçmen gerekiyo süreyi tekrar mı başlayıyoruz yoksa sıra diğer takıma mı geçiyor?
   

 5. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: tabu nasıl oynanır resimleri

  Klasik Tabu ile başlayıp, daha sonra geldiğiniz hanelerin rengine göre değişik şekillerde oynayacaksınız. Takımınızın bildiği her kelime için oyun alanında bir hane ilerleyin. Takımınızın doğru bildiği kelimeleri unutmayın; her an hafızası daha kuvvetli olan takımın puan alacağı bir hafıza hanesine gelebilirsiniz.

  PRATİK KURALLAR

  1- Sıra takımınızdayken soru kelimesini anlatması için bir oyuncu seçin. Bu oyuncu karşı takımın yanına oturmalıdır. Not: Sırayla tüm takım üyeleri anlatıcı olmalıdır.

  2- Karşı takımdan bir oyuncu kum saatini, bir diğeri de Tabu kuklasını alır.

  3- Geldiğiniz hanedeki kategoriden bir kart seçin (başlangıçta Klasik Tabu oynamalısınız). O kategori için geçerli kurallara uyun. 2 dakikalık oyunlar için kum saatini ilk boşaldığında ters çevirin.

  Klasik Tabu : Soru kelimesini takım arkadaşlarınıza anlatın, ama Tabu kelimeleri kullanmayın. Yoksa karşı takım düdüğü öttürür! (süre 1 dakika)

  15 Kelime : 15 ipucu kelime kullanarak olabildiğince çok soru kelimesi anlatmaya çalışın! (süre 2 dakika)

  Tabu Çizgi : Yaratıcı olun, soru kelimelerini çizerek anlatın! Konuşmak yasak! (süre 2 dakika)

  Kuklalı Tabu : Tabu kuklası ne yapıyor acaba? Kelimeleri takımınıza anlatmak için Tabu kuklasını kullanın. (süre 1 dakika)

  4- Takım üyeleri, tahminlere başlayın!

  5- Süre bitince (ya da 15 kelime hakkınız bittiyse) durun.

  6- Bildiğiniz her kelime için bir puan alın. Sıranız sona erdiğinde takım piyonunuzu aldığınız puan kadar hane ilerletin (Klasik Tabu oynarken karşı takım da piyonunu kullandığınız her Tabu kelimesi kadar ilerletir).

  7- Oynanan kartların arasında takımınızın bildiği kelimelerin kartlarını kapalı olarak orta alana koyun.

  8- Bitiş hanesine gelen ilk takım oyunu kazanır!
  alıntı

  Umarım işinize yarar...
   

 6. Cevap: tabu nasıl oynanır resimleri

  teşekkürler :)