Takvimin Ortaya Çıkışı İle İlgili Kısa Bilgiler

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Takvimin Ortaya Çıkışı İle İlgili Bilgi Kısa

  Takvim,zamanın yıl,ay,hafta ve gün gibi parçalara bölünüp düzenli bir sırayla gösterildiği çizelgedir. Takvim, sosyal, ticari, dini ya da idari amaçla gün organize bir sistemdir.

  TAKVİMİN TARİHÇESİ:

  Çok eski çağlardan beri insanlar gerek toplumsal yaşamlarının düzenini açısından , gerek dinsel nedenlerle uzun ölçekli zaman ölçekli zaman ölçümlerine gereksinim duyulmuştur. İşte zamanın gün,ay,yıl gibi uzun süreli dönemlere bölünmesine dayalı olarak geliştirilen takvimlerde bu gereksinim sonucunda ortaya çıkmıştır.
  Eski insanlar ilk takvimleri , herkesin görebileceği en düzenli iki doğal olay olan Güneş ve Ay’ın hareketlerine dayandırmışlardı. Bu iki gökcisminin hareketleri en basit üç zaman dilimi olan gün ay ve yılı belirler.
  En eski takvimi nerede , ne zaman , kimlerin yaptığı tam olarak bilinmemekle birlikte İsrailoğulları , eski Mısırlılar, eski Yunanlılar , Romalılar , Çinliler ‘in kendilerine göre takvimleri olduğunu bilmekteyiz. Hemen hemen hepsi de Güneş ve Ay gibi gökcisimlerinin hareketlerini esas almışlardır.
  Ay’ın evrelerine dayalı olan takvimlere AY TAKVİMİ , Güneşin görünürdeki hareketine dayalı olan takvimlere ise GÜNEŞ TAKVİMİ denir.
  Yıl uzunluğuna ilişkin oldukça doğru ilk ölçümü İ.Ö. 4200 dolaylarında eski Mısırlılar gerçekleştirdiler.Mısır takvimi , yıl uzunluğu her zaman aynı olan ilk takvimdir.
  Zaman , yıldan çok daha uzun dilimlere de bölünebilir. Yıllar, ulusların tarihindeki belirli olayların zamanı başlangıç alınarak sayılabilir.Hıristiyanlar Hz. İsa’nın doğumunu tarihin en önemli olayı olarak kabul ettikleri için tarihi “İsa dan önce” ve “ İsa dan sonra” olarak ikiye ayırırlar.

  JULYEN TAKVİM:
  Jul Sezar’ın düzenlemiş olduğu Roma takvimine dayanır ve Julyen takvim olarak adlandırılır. İ.Ö 46 yılında yani Roma İmparatorluğu 708. yılında kullanılmaya başlandı. Bu değişiklik, Romalılar için önemliydi çünkü o dönemde Roma’da günlerin sayılması düzensizdi. Yüksek papazların vâde tarihleriyle yüksek memurluğa geçiş tarihlerini gösteren bir takvimdi. Sezar yılbaşını 1 Mart’tan 1 Ocak’a aldı. Güneş yılını esas alan bu takvim artık yılları da kullanan bir takvimdir.

  GREGORYEN TAKVİM:
  Yıllar 365 gündür. Bununla birlikte dört yıla bir gün eklenir. Dört yıl da bir şubat ayı bir gün uzar ve 29 gün olur. Buna da ARTIK YIL denir. Yeni çağda papa XII. Gregor tarafından Julyen takvimin reformuna göre 1582’de düzenlenen Gregoryen takvim de mevsimler güneşin hareketini esas alarak belirlenmiştir. Gregoryen yılı on ikiye ayrılır. Bir yılda elli iki hafta vardır. Ve yıl başı 1 Ocak olarak belirlenmiştir. Türkiye 1 Ocak 1926’dan itibaren bu takvimi kullanmaya başlamıştır.(Türkiye’de “Miladi takvimi” de denir.) Dinsel bayramların zamanını belirlenmek için başka takvimlerden yararlanan bazı halk grupları dışında bugün artık tüm dünyada Gregoryen takvimi kullanılmaktadır.