Tarihte Üretilen İlk Müzik aleti hangisidir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 8 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Yaşları 30-60 bin arasında olan Tarihte Üretilen İlk Müzik aleti hangisidir


  Neandertal insanların yaptığı kemik flüt. Bu flüt üzerinde yapılan hesaplamalar, deliklerin doğru notalarda ses verecek biçimde ustalıkla açıldığını göstermiştir. Yandaki çizimde, Bob Fink isimli araştırmacının flütle ilgili hesapları görülmektedir.

  İlkel insanların kullandığı resim ve harf yazılarında rastlanan semboller, günümüzde kullanılan enstrümanların, tarihte ilk ne zaman ortaya çıktığına dair bilgi veriyor.

  Tarihte kullanılan en eski çalgılardan biri olan flüt, günümüzden binlerce yıl önce ilkel insanların içi boş kemik, boynuz, bambu, deniz kabuğu gibi doğada bulunan nesnelere üfleyerek ses elde ettikleri, eğlence, ayin, haberleşme ve danslarda kullandıkları zamandan bu yana çalınması, tınısı ve ses aralıkları günden güne geliştirilerek müziğin her türünde kullanılan bir çalgı halini almıştır. Geçmişte kullanılmış, tek notalı düdüğe benzer ilkel çalgılar, flütün ataları sayılabilir.

  flüt.jpg

  Kullanım alanı şu anda oldukça yaygın olmasına rağmen, bu enstrüman için evrimleşme süreci bir süreklilik göstermez. Günümüzde dahi, çok basit formlardan çok ileri mekanik düzene kadar çeşitlilik gösteren flütler kullanılır.

  Flütle ilgili varsayımlardan biri, bilinen en eski türünün “Syrinx” veya “Pan boruları” adı ile bilinen flüt çeşidi olduğudur. Günümüzde Pan flüt adı ile bilinen bu flüte eski Mısır mezarlarında rastlanmıştır. Mendel ve Reissmann’ın müzik ansiklopedilerinden alınan bilgiye göre ise ilk gerçek antik flütün Çin’li “Tsche” olduğu ve bu konunun Avrupa’da yaygın olarak bilinmediği ileri sürülmektedir.

  -
   
  Son düzenleme: 9 Mayıs 2015