Tasarruf nedir nasıl tasarruf yapılır

Konusu 'Öğrenci Web' forumundadır ve Ceren tarafından 17 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Tasarruf nedir , nelerden tasarruf yapılır

  Tasarruf, gelir kazancınızdan, giderinizi çıkartarak geriye kalan para veya maldır. Yani daha fazla tasarruf elde edebilmeniz için gelir kazancınızın yüksek, giderinizin az olması gerekir.

  Sözlükte tasarruf; ekonomik tutum, para biriktirme, artırım, gelirin tüketilmeyen kısmı olarak kullanılır.

  TASARRUF NASIL YAPILIR?

  1- Genellikle nakit olarak alışveriş yapın.
  2- Pazarlık yapın.
  3- Bir ürünü alırken o ürünün fiyat araştırmasını mutlaka yapın, ayrıca internet sitelerine de bakmayı unutmayın.
  4- Alacağınız ürünün marka olmasına önem vermeyin, kalitesine bakın. Tabii kalitenin de bedeli olduğunu unutmayın.
  5- Yeni çıkan ürünleri özellikle de son teknoloji ürünlerini almakta acele etmeyin.
  6- Reklamlar yerine, ihtiyacınızı en iyi karşılayabilecek, en hesaplı ürünü alın. Çevrenizdeki tavsiye eden kişilere kulak verin.


  Tasarruflu olmak, önce israf etmemek demektir. Boşa geçen zaman da, gereksiz yere yanan ışıklar da israftır. Lüzumsuz çalışan her âlet, hor kullanılan her eşya israftır. Bir işin verimsiz yapılması, ham maddelerin ziyan edilmesi, iyi planlama yapılmadığı için kaybedilen zaman ve emek hep israftır. Yapabileceğinin iyisini yapmamak, fırsatları harcamak da israftır.

  Pek çok şirket tasarruf etmeyi sadece kriz dönemlerinde gündeme getirip, geçici önlemler alır. Bu şirketlerin çoğu, işyerine alınan gazeteleri kısmak, çayı-kahveyi yasaklamak gibi etkisi olmayan tedbirler alır. Pek çok şirket, işlerin daralmasına aşırı tepki vererek hemen çalışanların bir bölümünü işten çıkarır. Bu, baştan aşağı yanlış bir anlayıştır.

  Tasarruf, şirketlerin zor zamanlarında değil, refah dönemlerinde yapması gereken bir eylemdir. Tasarruflu olmak, dönemsel bir tedbir değil bir iş yapma biçimi, bir dünya görüşü, bir hayat tarzıdır. Bu anlayış bireyler, aileler için de geçerlidir.

  Şirketin gelirleri düştüğü zaman acil tasarruf önlemlerine başvurması, çoğu durumda kötü yönetimin bir sonucudur. İyi yönetilen şirketler, kriz döneminde bu tür geçici önlemlere gerek duymaz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Kasım 2015