Tavşanlar nasıl çoğalır kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır. 1. Tavşanlar nasıl çoğalır

  Memeli hayvanların çoğunda dişilerde kızgınlık dönemi belirli bır intertval gösterir. İki kızgınlık dönemi arasındaki süre de kızgınlığın süresiyle ilgilidir. (farelerde 4 koyunlarda 17 sığırlarda 21 gün). Tavşanlar doğal olarak düzenli bır kızgınlık dönemine sahip değildir. Ovulasyon çiftleşmeden sonra ortaya çıkar. Dişi tavşan kızgınlık gösterdikten sonra da çiftleşmeyi kabul edebilir. Dişi tavşanların en uygun dönemde çıftleştirilmelerini sağlamak amacıyla kızgınlığın belirlenmesine yönelik çalışmalar oldukça fazladır. Fakat gerek kızgınlık döneminin uzunluğunugerekse çiftleştirme yapmak için uygun zamanı belirleyecek veriler yeterli değildir. Bu konuda kızgınlık dışı hormonal- çevresel faktörler daha etkili olmaktadır.

  Genelde dişi tavşanın vulvası kızardığı zaman %90 ihtimalle çiftleşmeyi kabul etmekte vulva kızarmadıği zaman çiftleşme olsada döllenme %10 düzeyinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden vulvanin kızarması en belirleyici çiftleştirme özelliği iken kizgınlığın kesin bir belirti değildir. Bir dişi kızgınlık döneminde değişik davranışlar içerisine girer Sırt üstü yatarak yuvarlanır ve arka kısmını yukarı doğru kaldırır. Kafesin köşesine giderek erkeklerin bulunduğu tarafa hareket eder Bu davranışlar dişiler arasında farklılık göstermekte olup dişi tavşanlar günde birkaç defa çiftleşebilir. Özellikle yapay tohumlama uygulamalarında kızgınlık dişi tavşanın çiftleşmeye izin verdiği dönem olarak kabul edilmektedir.Vulvanın renk değişimine göre yapay tohumlama uygulamalarından farklı sonuçlar alınmaktadır. Memeli hayvanların çoğunda gebelik süresince progesteron salgılanması kızgınlığı önler ve gebe dişi çiftleşmeyi red eder fakat dişi tavşan gebelik süresince de çiftleşmeyi kabul edebilmektedir. Özellikle gebeliğin ikinci yarısında bu durum çok fazla görülen bir davranım özelliğidir. Gebelik süresince gerçekleşen çiftleşmeler emriyolara zarar vermez.

  Çiftleşmeden sonra nöro-endokrınolojik bir ilişki içerisinde LH salgılanması ıle ovulasyon gerçekleşir. LH salgılanma düzeyi seksüel uyarımdan 10 dakika sonra başlar ve 1.5-2 saat sonra en yüksek düzeyine ulaşır. (Ivulasyon LH s en yükxk düzeye ulaşmasından başka bir deyişle çiftleşmeden 10-12 saat sonra gerçekleşir (Şekil 7). L1-l salgı düzeyi çiftleşmeden sonraki 5-6 saat içerisinde eski seviyesine döndüğü halde FSH salgı düzeyi kan basıncının yüksekliğine bağlı olarak değişir.

  Aynı zamanda hypothalamustan oxytocin ve yumurtalıktan prostoglandın salgılanarak ovulasyonun kolayca gerçekleşmesi sağlanır.

  Döl veriminin arttırılması veya yapay tohumlama amacıyla vaginanın mekanik olarak uyarılması ve LH veya LTH enjeksıyonları yumurtlamaya sebep olabilir Fakat LHnın 5-6 defa enjeksıyonundan sonra etkisi azalmaktadır LTH enjeksiyonunun iki yıl boyunca 35 günde bir LTI-{ enjeksiyonunun tekrarlanması mümkündür ve bunların etkisiyle yapılan yapay tohumlamalardan dişi %65-80 düzeyinde gebe kalabilmektedir. Dişi tavşanda kızgınlık belirgin bir özellik göstermediği için yapay tohumlamada Fransa'da geliştirilmiş bir protokolde PMSG (Folligen) ve GnRH (Fertagyl 0 2 mI) kullanılmaktadır. Bu sayede PMSG folliküllerin olgunlaşmasını sağlamak amacıyla doğal veya yapay çiftleşme yapılmadan 48 saat önce 35 11) dozunda enjekte edilmektedir.Bu protokol ile dişilerin ikinci çiftleştirmeleinde ve laktasyondaki dişilerin çiftleştirilmelerinden oldukça iyi sonuçlar elde edilmektedir.