Tazim Duası Kimlere Edilir, Nasıl Edilir?

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Elif tarafından 14 Mart 2014 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin


    Peygamberler, veliler salihler ve alimler Allah katında değerli kimselerdir. Hak Teala bunlara değer verdiği gibi, bizim de onlara değer vermemiz, tazimde bulunmamız ve isimleri geçtiğinde tazimle anmamız gerekir. Bu dualarla onlara hürmet etmiş ve değer vermiş oluruz. Ancak tazim cümleleri kişilere göre farklılık arzeder. Mesela Cenab-ı Hakk'ın ismi zikredildiğinde ''celle celaluhu'' denilerek noksan ve eksik sıfatlardan tenzih ve takdisle tazim edilir. Peygamberlere salatü selam verilir. Mesela Hz. Peygamber'in ism-i şerifi anıldığında ''sallallahu aleyhi vesselem'' denilir. Yine isminin başına seyyidina'' (efendimiz) sıfatının getirilmesi de edeptendir.

    Diğer taraftan sahabiler için Allah'ın rızası ve mağfireti istenir. Mesela bir sahabi ismi geçtiğinde ''radıyallahu anh'' denilir. Evliya için ''kuddise sırruhu'' gibi dualar yapılır. İslam büyükleri ve ulema için de ''rahimehullah, rahmetullahi aleyh'' denilir.

    Anlaşıldığı gibi tazim ifadeleri sıfatlara göre farklılık arzetmektedir. İlk devirlerden beri salatü selam sadece peygamberler için getirilmiştir. Hz. Peygamber'in al ve ashabına müstakil bir şekilde salatü selam getirmek uygun görülmemiştir. Ancak Resulullah'a tabi kılınarak, onunla birlikte al ve ashaba salatü selam caiz görülmüştür. Hatta müstehap sayılmıştır.