TBMM'nin İlk Vekilleri Hangi Şartlar Altında Nasıl Çalışıyordu

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 27 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Türkiye Büyük Millet Meclisinin İlk Vekilleri Hangi Şartlar Altında Nasıl Çalışıyordu

  Çok ekonomik sıkıntı çeken bir dönemdelerdi.

  Zor koşullarda çalıştılar.

  Paraları yoktu.

  Vatansever kişilerdi.

  Ankara o yıllarda İç Anadolu'nun ortasında küçük bir yerdi. Milletvekillerini barındıracak otel,
  bulmak bile çok zordu. Ankara’ya gelen Milletvekillerinin bazıları Taşhan’da, bazıları kiralık evlerde, bazıları da Ankara Garı’nın karşısındaki çayırlık alanda çadırlarda kaldılar. Ankara’da TBMM için de hazır bina yoktu. En uygun yer, 1. Dünya Savaşı öncesinde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kulüp binası olarak yapılan ve henüz tamamlanmamış olan bina idi. Ankaralıların yardımlarıyla yarım kalan bina süratle tamamlandı. Gerekli tamir ve ilaveler yapıldı. Eksiklikler tamamlandı. Bina temizlendi. Ancak binanın çatısı tamamlanamadı. Çünkü çatıyı kapatacak kiremit bulunamamıştı. Ankara’daki bir okul binasının çatısı için getirtilen kiremitler TBMM binasında kullanıldı. Ama bu kiremitler çatıyı kapatmaya yetmedi. Çatı açık kaldı. Bunun üzerine Ankaralılar kendi evlerinin çatılarından söktükleri sağlam kiremitleri Meclisin çatısı için getirdiler. TBMM’nin çatısı böylece tamamlandı. Halk evini bozdu ama Devletini kurdu. Evinin çatısını eksik bıraktı ama Devletinin çatısını tamamladı.
  Çatı tamamlandıktan sonra bazı okullardan sıralar, işyerlerinden teneke sobalar, kahvelerden gaz lambaları, evlerden halılar getirildi. Bir ülkenin kaderini etkileyecek Meclisin konuşma zabıtlarını yazmak için de bakkal defterleri temin edildi.

  İlk TBMM özellikleri olan kaliteli bir Meclisti. Katılanların tamamı cesur, fedakar, kararlı ve kahraman insanlardı. İlk Meclis çok zor şartlar altında bir araya gelen, bağımsızlık için ölümü göze alabilen vatansever, kültürlü ve genellikle genç milletvekillerinden oluşmuş bir Meclisti.