Teflonunun zararları Nelerdir?

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 2 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Teflon ve diğer yapışmaz tava imalat işleminde kullanılan temel kimyasallardan biri PFOA Asittir. Bu kimyasal insanlar için toksik ve kanserojen bir maddedir. Ayrıca hormon dengesi üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Teflon yapışmaz tavalar sıcaklığa bağlı olarak 15 farklı zehirli gazın serbest bırakılmasına neden olur. Sıcaklık artışıyla değişim gösteren bu gazlar insanlarda ''polimer dumanı ateşi'' olarak bilinen 'teflon gribi'' hastalığına sebep olmaktadır. Teflon gribinin titreme, baş ağrısı, ateş ve bulantı gibi grip benzeri belirtileri vardır. Gribe benzerliğinden dolayı birçok insan bu rahatsızlıkların teflondan kaynaklandığının farkına varamıyor. Oysaki ev hanımlarının mutfakta devamlı kullandıkları bu kaplar sağlık açısından ciddi risk oluşturuyor.

  Keskin ve metal kaşık kullanımı tava yüzeyinde çizik ve pullanmaya neden olur. Tavanın yüzeyinin çizilmesiyle teflon parçaları serbest kalır ve bu parçalar tavayı her kullanımınızda yemeğiniz aracılığıyla vücudunuzda birikerek kanser riskini artırır. Ayrıca her çizilmede tava yapışmazlık özelliğini kaybeder.

  İnsan sağlığı açısından bir çok risk taşıyan teflonların hayvanlar üzerinde de olumsuz etkileri var.Kullanım esnasında açığa çıkan gazlar özellikle kuşların ölümüne yol açıyor. Eğer bir kuş sahibiyseniz kafesini mutfakta bulundurmamaya özen göstermelisiniz.