Tekerleği Kim Buldu Kısaca Özeti

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Tekerleği Kim Buldu Kısaca Bilgi

  Tekerleğin icadı öylesine eskiyen zamanlara dayanmaktadır ki ne vakit ve kimler için icat edildiği tam olarak olarak bilinememektedir . Bu nedenle tekerleğin icadıyla alakalı verilere ve tarihçesine bir göz atmakta fayda vardır . Malum en eskiyen tekerlek kalıntıları M . Ö 3000 – 2500 senelerine aittir .

  Tekerlek milattan evvel 3500 yılında Mezopotomyalılar için bulunmuştur denilse de; Tekerleğin icadıyla alakalı kesin bir tarih bulunmamaktadır . Bir yabancı ifadeyle , tekerleğin icadına dair tarihsel hiçbir belge mevcut değildir . Ne var ki bu Otomobilin günümüze en eskiyen çağlardan geldiği de kesindir .
  Tabiatta hiçbir örneğine rastlanmadığı takdirde , bize en en son derece naturel iştirak eden ve çağdaş tekniğin ekseni olacak kadar mühim bir icadı , tekerleği de Güneybatı Asya’ya borçluyuz .
  Amerikalı arkeolog Speiser , Gawra’da , M . Ö . 3 . 000 – iki . 500 yıllara ait tekerlek kalıntılarına rastlamış; İngiliz meslektaşı Woolley ise Ur’da , M . Ö . iki . 950 yıllarından kalma bir mezardan tekerlek çıkarmıştır . Ne benzeri bir ihtiyacın bu icada yol açtığı kesinlikle bilinmemektedir . General Frugier’nin ayrı bir varsayımına göre , Yontma Taş Dönemi’ndan başlayarak insan , avladığı hayvanı , kaya parçaları benzeri bir takım şeyleri transfer ihtiyacını duymuştur . Bu soruna çare ararken , kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını , böylelikle taşımayı kolaylaştırdığını farklılık eden halk yüklerini iki ağaç kütüğünün üst kısmına koymayı mantık etmişleridir .
  İngiliz tarihçisi Maccurdy’ye göre; tekerleğin atası , tomar denilen silindir biçiminde durulmuş kağıt veya deridir . Bu gelişmeyi kazılar da doğrulamaktadır . Yapılmış Durumda Durumda Olan kazılarda Sümer ülkelerinde , M . Ö . 3 . 000′den kalma kızaklar ve arabalar çıkartılmıştır . Tekerleğin icadını hiç kesinlikle otomobil izlemiştir . Bir çift tekerleği dingille birleştirmek ve bunun için demirsiz bir saban oturtmak işten bile değildir . Ciddi Manada da , M . Ö . 3 . 000 yıllarının Sümer kalıntılarında rastlanan arabalar böyledir . Sürücüsü , iki tekerleğin arasına konmuş bir eyere , ata biner benzeri otururdu . Bu taslak yüksek hızda gelişerek 4 tekerlekli bir otomobil oldu; ancak artık ön tekerlekler sabitti