Tekerlek ne zaman icat edildi?

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Tekerleğin İcadı

  İlk tekerleğin hangi tarihte ve nerede icat edildiği net olarak bilinmemektedir. Ancak bir çok bilim adamı ilk kez M.Ö. 3500'lü yıllarda Mezopotamya'da veya Doğu Avrupa'da çömlekçiler tarafından kullanıldığına inanmaktadır. Ulaşım amaçlı kullanılan en eski tekerlek, M.Ö. 3200 yıllarına ait bir resim üzerinde görülür. Resimde metal kemerlerle kenetlenmiş içi dolu tekerlekleri olan bir at arabası vardır.
  Tekerlekle ulaşım 15. yüzyılın sonunda Avrupalı kaşifler gelene değin Amerika'da bilinmiyordu. Bunun nedeni ise orada araba çekmeye uygun evcil hayvan bulunmaması ihtimalidir.

  Modern tekniğin icadı Güneybatı Asya'da yapılmıştır.

  Amerikalı bir arkeolog, , M.Ö. 3.000 - 2.500 yıllarına ait tekerlek kalıntılarına Gawra’da rastlamış, başka bir arkeolog ise Ur’da, M.Ö. 2.950 yıllarında yapılan bir mezardan tekerlek çıkartmıştır. Bu icadı neye göre hangi ihtiyaca göre yapıldığı bilinmemektedir. İlginç bir teoriye göre, insanoğlu Yontma Taş Çağından başlayarak, avladığı hayvanı, kaya parçaları gibi bazı nesneleri taşıma ihtiyacı duymuştur. Bu ihtiyaca çare ararken, kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını taşımayı kolaylaştırdığını fark eder. Böylece yüklerini iki ağaç kütüğünün üzerinde taşımayı düşünmüşlerdir.

  İngiliz bir tarihçi ise; tekerleğin icadı, tomar denilen silindir biçiminde dürülmüş kağıt ya da deridir. Bu iddiayı kazılar da doğrulamaktadır. Bazı kazılarda ise Sümer'de, M.Ö. 3.000′den kalma kızaklar ve arabalar çıkartılmıştır. Tekerleğin icadının ardından arabalar izlemiştir. Çünkü bir çift tekerleği dingille birleştirmek ve buna demirsiz bir saban oturtmak düşüncesi kimin aklına gelebilir ki.. Gerçekten de, Milattan Önce 3.000 yıllarının Sümer kalıntılarında böyle arabalara rastlanmıştır. Sürücüsü, iki tekerleğin arasına konmuş bir eyere, ata biner gibi oturmuş. Bu taslak gelişerek dört tekerlekli bir araç olmuş ama henüz ön tekerlekler sabittir.