Teknolojik Ürünlerin Önemi Nedir

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 19 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Teknolojik ürün ne demektir, Teknolojik ürünlerin yararları

  Teknoloji, hayatımızı kolaylaştıran her türlü alet ve aracın genel adıdır. Daha az insan gücüne dayalı işleri yapan teknolojik ürünlerin önemi büyüktür.

  Teknoloji, günümüzde iletişimden ulaşıma, tarım, eğitim, endüstri, askeri, sağlık ve bilgi alanları dahil olmak üzere birçok sektörde kendini göstermektedir. Tarih boyunca gelişimi sırasında hayatımı kolaylaştırmaya devam eden, Teknolojik Ürünlere Örnekler:

  • Bilgisayar
  • Cep Telefonu / Telefon / Faks
  • Televizyon, Radyo
  • Mikroskop, tansiyon ölçme aletleri, radyo terapi cihazları, ultrason cihazları
  • Askeriyedeki silahlar
  • Ulaşında kullanılan otomobil, otobüs, tren, gemi ve daha bir çok benzer cihaz örnek verilebilir.

  Teknolojik Ürünler Neden Önemlidir

  [​IMG]

  Teknoloji hayatımıza getirdiği kolaylık bakımından büyük etkileri bulunmaktadır. Buna en iyi örneği tarımdan verebiliriz. Eğer teknoloji sayesinde gelişen tarım makineleri olmasaydı milyarlarca insanı doyurabilmek için milyonlarca insanın tarlalarda çalışması gerekecekti. Ama teknolojik makineler sayesinde binlerce kişinin yapabileceği bir işi iki tane tarım makinesi yapabiliyor. Böylelikle daha büyük alanlar ekilebiliyor ve daha kısa sürede verim elde ediliyor.

  Teknolojinin bize sunduğu cihazlar sayesinde karmaşık hesapları hesaplayabildiğimiz gibi çok fonksiyonlu hesap makineleri sayesinde de kolay işlemler yapabilir. İnternet gibi bilgi teknolojilerinin gelişmesi iletişimi hızlandırdığı gibi bilgiye ulaşmayı da kolaylaştırıyor.

  Diğer bir örnek ulaşım alanında, günlerce hatta aylarca gidebileceğiniz bir yolu uçaklar sayesinde gün içerisinde gidebiliyoruz. Tren, gemi gibi araçların sayesinde taşımacılıkta da kullanılan bu araçlar insan gücü ile yapmanın imkansız olduğu fırsatları insanlığa sunuyor.

  Teknolojinin sanayide kullanılması da binlece insanın bir araya gelip imal edebileceği bir ürünü çok daha hızlı ve çok daha az kişi üretebilmektedir.

  Tabii bunun yanında teknolojinin yan etkileri de bulunmaktadır. İnsanların bilinçsiz kullanması ve teknolojiyi elinde bulunduran daha çok kar amacı güden şirketler nedeni ile dünya bir çöplüğe dönüşmektedir.
  Doğal kaynaklar tüketilmekte ve sanayi atıkları nedeni ile kirlilik oranı hızla artmaktadır.