Teknolojinin İnsanlara Yararları Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 10 Haziran 2014 başlatılmıştır.


  1. Teknolojinin İnsanlara Yararları Hakkında Bilgi

    Teknoloji , Yunanca ( zanaat ) ve ( bilmek ) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur . İnsanoğlunun ihtiyaçlarına uygun alet ve otomobillerin yapılması yada üretilmesi için gerek duyulan veri ve yetenektir . Bilişim ayrıyeten , bir sanayi dalıyla ilgilenen üretim yöntemlerini , kullanılan araç , gereç ve aletleri içerisinde bulunduran bilgidir .
    Bir insan etkinliği olarak bilişim , insaniyet tarihinde bilim ve mühendislikten önce meydana çıkmıştır . Teknolojinin , bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır .

    İnsanoğlu tarihler süresince işlerini kolaylaştırmak için değişik aletler geliştirmişlerdir . Mesela avlanmak için ok ve mızrak geliştirmişlerdir . Ayrıyeten sonraları bu ok ve mızrakları birbirleri ile savaşmak için kullanmışlardır . Ve bu tarih süresince değişik savaş aletlerinin bilişim yardımıyla geliştirilmesine neden olmuştur . İlk başlarda ok , mızrak , kılıç ve kalkan kullanılmıştır . Sonraları bu aletler teknolojinin gelişimi yardımıyla yerini ateşli silahlara bırakmıştır . Ateşli oklardan bir borunun içinden kaya fırlatan barutlu silahlara geçilmiştir . Bu silahlar teknolojik uygulamalar bitiminde kaya adına işlenmiş demir fırlatmaya başlamıştır . Ve sonrasında top tüfek buna benzer teknolojik silahlar geliştirilmiştir .
    Bu yanlızca teknolojinin savaş alanındaki gelişimidir . Bunun haricinde insan hayatını kolaylaştıran teknolojik gelişmeler vardır . İnsanlar çok önceleri birbirleri ile uzaktan haberleşmek için duman kullanırlardı . Yanan bir ateşten çıkan dumanı değişik tespit edilmiş biçimlerde çıkararak anlamlar çıkarırlar ve böylece anlaşırlardı .Sonradan değişik metotlar meydana çıktı . Bir güvercin evde beslenilir ve büyüyünce haberleşilecek eve taşınırdı . Sonra bu güvercinin ayağına bir not bağlanıp havaya salınırdı . Özgür olan kuşun gideceği ilk yer büyüdüğü daire olacaktır . Büyüdüğü eve iştirak eden güvercin ayağında notu getirecektir . Bu metot tarihi kayıtlara ilk posta olarak geçmiştir . Daha sonrasında teknolojinin de yardımıyla telefonlar ve İnternet hayatımıza girmiştir . Bütün bunların haricinde ulaşım önceleri atla yapılmaktaydı . Bilişim bu alana da el attı ve tekerlekli araçlar kullanılmaya başlandı . Netice , arabalar , bisikletler , uçaklar ve deniz taşıtları