Tekvir Suresi Anlamı

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Tekvir Suresi ve Anlamı

  Tekvir Suresinin Türkçe Meali
  Akustik olarak Kuran-ı Kerim'in en güzel surelerden birisidir. Surenin Arapça metnindeki şiirsel ahenk kutsal kitabımızın taklit edilemez edebi üstünlüğü açısından güzel bir örnek teşkil etmektedir. Diğer bir açıdan bakıldığında İslam öncesi Arap toplumu için kadın bir namus sorunu olarak görülmekteydi ve utanç kaynağı olan kız bebeklerin öldürülmelerine dair içeriği çok önemlidir.

  Tekvir Suresi Ne Anlatıyor?

  Kıyameti anlatan Sūrat'ul Tekvīr Kuranı Kerimin 81. Suresidir. Bütünüyle Mekke’de yazılan bu Sure adını ilk ayette geçen küvviret fiilininden almıştır.Tekvir Suresi'nde kıyamet günü ve olayları anlatılıyor.

  Suredeki kıyamet şöyle açıklanabilir; Uzay boşluğunda cisimler kara delik gibi dev alanlarına ve daha büyük cisimlerin çekim alanlarına girerek çarpışmalar olabilmektedir. Ama Dünya yıldızlara göre küçüktür. Fizik krallarına göre bir düşme meydana geldiğinde Dünya üzerinde değil de dünyanın çekim alanına girdiği yıldız üzerinde gerçekleşebilir. Bir bakıma evrensel anlamda yıldızların düşmesi ile gerçekleşecek bir kıyamet ışık hızıyla bile gerçekleşecek olsa, milyarlarca yıllık bir süreçte olabilir.

  Suredeki kıyametin anlamı Kuranın, Kozmos anlayışına ışık tutacak ifadeler de geçiyor. Kıyamet vakti geldiğinde gerçekleşecek bazı olaylar anlatılırken kullanılan ifadeler şöyle: 'Güneş dürüldüğünde, Yıldızlar döküldüğünde’..(Ayet 1-2).
  Evrenle ilgili ayetler inceleğinde Kuran'daki evren tanımının Batlamyus’un Geosentrik evren modeline yakın olduğu sonucu ortaya çıkıyor.