Telefonum suya düştü açılmıyor ne yapmalıyım

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Telefonum suya düştü açılmıyor ne yapmalıyım

  Cep telefonunuzu suya girdiğinde yapmanız gerekenler;

  1- İlk olarak su almış telefonunuzu sıvıdan uzaklaştırarak, bataryası(pili) ile bağlantısını kesin! Telefonunuzun sıvı almış olmasına rağmen hala çalışıyor olması sizi yanıltmasın, içindeki sıvı henüz elektronik aksamlara ulaşmamış olabilir. Eğer batarya telefona takılı durumda yani telefon çalışırken sıvı, elektronik aksamlara ulaşırsa, oluşan kısa devre telefonunuzda ciddi hasarlar meydana getirecektir. Unutmayın yapmanız gereken ilk şey telefonunuzun bataryasını söküp, çıkarmak olmalıdır. Eğer cep telefonunuzun bataryası sökülmüyorsa veya bataryayı sökmeyi başaramazsanız telefonunuzu en azından kapalı duruma getirebilirsiniz.

  2-Eğer telefonunuz tuzlu suya maruz kaldıysa(denize düşmüş olabilir), telefonunuzu hemen tatlı suyla yani musluk suyuyla yıkayın! Tuzlu su elektronik aksamlar üzerinde çabuk tepkimeye girdiğinden, çürümeyi hızlandırır. Cihazı hemen(ilk 1 saat içinde) tatlı suyla yıkamak, sıvı temas etkisini yavaşlatacak.

  3-Telefonumuzun bataryasını söktükten sonra kuru bir havlu veya peçete ile telefonunuzu etraflıca kurutmaya çalışın! Saç kurutma makinesi kullanmanızı önermiyoruz! Çünkü güçlü hava akımının telefonun içinde bir yerde birikmiş olan suyu dağıtma riski var ki bu da telefonunuza daha çok zarar verecektir. Ayrıca güçlü saç kurutma makineleri telefonun bir çok aksamını eritecek güçte olduğundan zarar boyutu büyüyebilir.

  4-Telefonunuzun mümkün olan tüm aksamlarını söktükten sonra pirinç dolu bir kavonoza koyun ve kapağını kapatarak en az 1 gün bekletin! Pirinç ortamdaki nemi emebilen bir madde olduğundan telefonunuzda kalan nemi kısmi olarak alacaktır.

  5- Telefonunuzu kabaca temizledikten sonra eğer içinde hala su olduğundan şüpheleniyor ve riske girmek istemiyorsanız en yakın teknik servise gidip cep telefonunuzun başına gelenleri anlatın! Teknik eleman telefonunuzu söküp, gerekli olan bakımı yapacaktır. Bir önemli hususu burada belirtmekte fayda var; cep telefonunuz bilerek veya bilmeyerek her ne sebeple olursa olsun sıvı temasında bulunduğu yani suya düştüğünde kesinlikle garanti dışı kalır! Yinede garanti firmaları telefonunuza ancak ücretli olarak bakar. Eğer cep telefonunuzun kaskosu varsa kasko yaptırdığınız firma ile görüşüp cep telefonunuzun suya girdiğini, ne yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz, bazı kasko firmaları birebir değişim yapmakta.Sıvı maddeler akışkan olduğundan, yukarıdaki görselde göstermeye çalıştığımız gibi telefonun çok küçük entegrelerine kadar ulaşabilir, çürümeye ve elektrikle temas haline geçtiğinde kısa devreye sebep olabilir. Bu yüzden şüpheli durumlarda, en hızlı şekilde bir teknik servise danışmakta fayda var!

  Sıvı temasına maruz kalmış telefonunuzu kalorifer peteği üzerinde veya direk güneş ışıklarına maruz kalacak şekilde bekletmeyin! Bu iki yöntemin kısa vadede çözüm getirme şansı olsa da uzun vadede telefonunuza daha ciddi zararlar verebilir!