Telefonunuzun şarj ömrünü artırın

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 7 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Artırın

  Cep Telefonunuzun Batarya Ömrünü Artırmanın Basit Yolları

  İleri teknoloji cihazları iPhone 5, Galaxy S3, HTC One X gibi akıllı telefonlar içeridiği üstün yetenekleri sayesinde hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak büyük bir sorunu da beraberinde getiriyor.Çabuk bitip tükenen şarj..Peki telefonların şarj süresini artırmak mümkün mü?

  Aşağıdaki yöntemleri uygularsanız eğer telefonunuzun batarya ömrünü artırabilmeniz mümkün.
  [​IMG]

  İşte şarj ömrünü uzatmanın püf noktaları.

  Elektronik cihazlar sıcağı pek sevmezler.Telefonunuzu sıcak ortamda tutmayın. Aşırı sıcak ise batarya ömründe kayda değer bir azalmaya neden olur. Bu nedenle cihazınızı güneşin altına veya aşırı sıcak bir ortama koymamaya dikkat etmelisiniz.

  Genelde telefonu şarj ederken batarya ömrünün yüzde 10 veya altına inmesi sizi aldatmasın. Şayet cihazınızı şarj edecek bir nokta varsa yüzde 80 veya yüzde 70 gibi bataryanın tam doluma yakın olduğu zamanlarda cihazınızı şarj etmeye çalışın. Çünkü şarjınız dibe vurduğunda onu şarj etmeye başlarsanız, batarya şarj olmak için daha fazla uğraşacak bu da batarya ömrünü yıldan yıla azaltacaktır.

  Çok gerekli değilse titreşim özelliğini kapatın. Özellikle de benim gibi sık sık çağrı alıyorsanız batarya ömrünün uzadığını fark edeceksiniz.
  Ekran parlaklığını düşüşerek de batarya ömrünü artırabilmeniz mümkün.
  Gereksiz gördüğünüz uygulamaları da kapatın.Böylece telefonlar hem hızlanıyor hem de sık şarj etme derdinden kurtuluyor.

  İnternete bağlı olmadığınız durumlarda WiFi ve 3G ağ bağlantılarını kapatın.

  Lokasyon servislerini kapatın. Mesela Google Maps veya Apple'ın harita uygulamasını açtığınızda şarjınız hızla azalır ve bu da batarya ömrüne ciddi anlamda olumsuz yansır.

  Bu arada telefonunuzu kilitlemeyi unutmayın. Kendi kendine cebinizdeyken aktive olan telefonunuzun haberiniz olmadan şarjı azalabilir.

  Ekstra bir batarya alarak cihazınızın arkasına ekleyebilirsiniz. Bu sayede ana bataryanız bittiğinde ikinci batarya kullanılmaya başlar ve şarj sorunu çözülmüş olur.

  Ama iPhone gibi bazı telefonların arka kapağı açılmadığından kendiniz bu bataryayı değiştirmemelisiniz.

  Bir de uçağa binmeseniz de Uçak Modunu kullanmanızı öneririz. Uyurken telefonunuzu Uçak Modu'na aldığınızda telefonunuzun bataryasını korumuş olursunuz.

  Bildirim özelliğini kapatarak da şarj ömrümde tasarruf edebilirsiniz. Böylece uygulamalar sürekli sizin ana ekranınızda uyarı mesajıyla gelmeyecek ve bataryaya bir yük binmemiş olacak.
   
  Son düzenleme: 7 Kasım 2012