Temas Yolu ile Bulaşan Hastalıkların Genel Özellikleri

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bulaşma genellikle insandan insana olur. Bazısında havlu, çarşaf gibi kişisel eşyalar bulaşmada aracı olabilir.

  Hem sağlam deri hem de derideki yaralar aracılığıyla bulaşma olabilir. Örneğin uyuz ve mantar hastalıkları sağlam deriden bulaşırken tetanoz gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklar açık yaralardan bulaşabilir.

  Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmesi bu hastalıkların görülme riskini en aza indirir.

  Savaş, göç, yoksulluk gibi temizlik kurallarının uygulanamadığı durumlarda salgınlar görülebilir.

  Solunum yolu ile bulaşan grip, verem, nezle gibi hastalıklar ve çocukluk çağı döküntülü hastalıkları temas yoluyla da bulaşabilir.

  Enfeksiyon etkenleri vücuda ağız, burun, göz, derideki sıyrıklar ya da yaralardan girebilir.

  Sivrisinek, bit, kene, karasinek, pire gibi canlıların bazı hastalıkların insana bulaşmasında rol aldığını biliyor muydunuz? Bu canlılar hastalık etkenlerini insana nasıl bulaştırıyor olabilir?

  Zararlı mikroorganizmaları bünyesinde barındıran, taşıyan ve bunları insan vücuduna bulaş*tıran canlılara vektör adı verilir.

  Vektörlerle taşınan bazı hastalıklar dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olur. Bu hastalıklarla ilgili bilgi edinmek gerekiyor.

  Uyuz:
  Uyuz böceği insanın derisinin içine girerek tüneller hâlinde (2 mm-3 cm uzunlukta) yerleşip üreyen, kabarcıklar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. Özellikle geceleri artan şiddetli allerjik kaşıntılar olur. Buna uyuz hastalığı denir. Uyuz, insandan insana el sıkma, kullanılan eşyalar ve bir arada yaşama ile bulaşır. Özellikle okul, yurt, kışla gibi toplu yaşam yerleri en kolay bulaşma ortamıdır.

  Mantar Hastalıkları:
  Mantar hastalıkları, mantarların kılsız deri, deri kıvrımları, el ve ayaklar ve saçlı deride yol açtığı hastalıkların genel adıdır.

  Tetanoz: MerkezAİ sinir sistemini etkileyen, önce çiğneme kaslarında, daha sonra kol, bacak ve gövde kaslarında ağrılı kasılmalara yol açan bir hastalıktır. Tetanoz bakterisi doğada son derece yaygındır. Toprakta, suda ve hatta havada bol miktarda bulunan tetanoz bakterisinin temas yoluyla deri sıyrıklarından girmesi sonucunda hastalık bulaşır.