Temizlik ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 11 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Temizlik ile ilgili kompozisyon Kısa

  Bireyin hem beden sağlığı hem de sosyal hayata uyumu için temizlik alışkanlığı gereklidir. Çocukluktan kazanılması daha kolay olan bu alışkanlığın, hayat boyunca sürmesi de önemlidir. Çünkü temizliğe dikkat etmeyen kişi, hem çok çabuk ve sık hastalanır, hem de yaşadığı çevre tarafından dışlanır.

  Bir kimse elinde et, balık vb. bir koku ile geceler de kendisine bir şey ( bir hastalık, sıkıntı) isabet ederse kendi nefsinden başkasını kınamasın.

  İnsan, elini ayağını ve elbisesini temiz tutmalıdır. Sağlığı koruma kaidelerine uymalı, vücudunu daima korumalıdır. Çünkü sağlık büyük bir nimettir. Onun değerini bilmek, muhafaza etmek ve sıhhatini ihlal edecek şeylerden kaçınmak gerekir.


  '' Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.''
   

 2. Cevap: Temizlik ile ilgili kompozisyon

  Temizlik baştan sona maddi kirlerden arınmaktır. Maddi kirlerden arınmadan hiç kimse manevi kirlerden arınmaz. Zira müdessir suresi 4. ayette " Elbiseni temiz tut" diye ikazda bulunurken, maddi kirlerden arınmaktı kasıt. Nitekim Peygamber (s.a.v) " Temizlik imandandır" demişlerdir. Bu maddi temizliğin bir bütünüdür. Hiç şüphesiz bir insanın ikna kabiliyeti sadece ağızda olan dili değil, aynı zamanda beden dilidir. Beden dili, bedenin bir bütünüdür. Yani temiz, tahir bir beden, ikna kabiliyetine sahip bir beden demektir. Bunun aksine kişi şair de olsa, edebiyatçı da olsa ikna etme kabiliyetini elde edemez. Bu nedenle kişinin bedenine her bakımdan dikkat etmesi mecburi bir görevidir.